Answer:
$75.40
Explanation:
Mark up is a percentage applied on the cost to get the selling price. In other word, the difference between the marked-up amount and the total cost gives the profit of the entity.
To get the target selling price, we would first determine the total cost, then apply the mark up percentage on the cost and add the result to the cost.
Total cost per unit
= $12 + $4 + $9 + $10 + $5 + $12
= $52
Amount of mark up
= 45% * $52
= $23.40
Target selling price = $52 + $23.40
= $75.40
Answer:
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Explanation:
Answer:
The correct answer is the option E: higher if she sends the jewelry to Thailand in separate boxes because she's risk averse.
Explanation:
On the one hand, if Lori is <em>risk averse</em> then that means that she tends to prefer the less risk that can be in the moment of making a decision without given importance to what she can make of that decision.
On the other hand, the <em>expected utility</em> hypothesis states that Lori will choose the option that will have a greater utility according to the situations.
In conclussion, Lori will choose to send the jewelry to Thailand in separate boxes because she is risk averse and she will prefer to expend more money and lower the risks and by doing that she will have a higher expected utility.
Answer:
6.35, 6.39 and 6.49
Explanation:
6.3% = 0.063
yield = 0.063 ×$1,000/ 0.992 yield = 0.063 ×$1,000)/ 0.992 ×$1,000)
Current yield = 0.0635, or 6.35 percent PV = $992 = 0.063× $1,000 / 2) ×{(1 - {1 / [1 + (r / 2)]26}) / (r/ 2)} + $1,000 / [1 + (r / 2)]26 r = .0639, or 6.39 percent EAR = [1 + .0639 / 2)]2 - 1 EAR = .0649, or 6.49
Answer:
4 years
Yes
Explanation:
Payback period calculates the amount of time it takes to recover the amount invested in a project to be recovered from the cumulative cash flow.
Cash inflow for the period = Net income + Net cash deductions (depreciation expenses)
$60,800 + $19,200 = $80,000
Payback period = amount invested / cash inflow
$320,000 / $80,000 = 4 years
If the payback period is five years or less, the project would be accepted because the amount invested would be recovered in 4 years. Therefore, the company would purchase the new games.
I hope my answer helps you