Answer:
c. to require sufficient time for training their HR personnel on how to appropriately interview these potential employees.
Explanation:
Most organizations lack a veteran recruiting program. There are several misconceptions about veterans working in private companies especially regarding their mental state. It is true that a percentage, about 10-20%, experience some type of PTSD, but it generally is not something permanent. Also, former military personnel are normal people that served their country. They have some skill sand some preparation that even though might be unrelated to a specific, might be very useful. For example, many companies hire veterans because they are adaptable, flexible, react well under pressure and tend to find solutions to problems. They didn't learn this in any school, instead they learned this on the battle field. Many veterans also have a lot of experience with solving problems and presenting clear information.
This doesn't mean that they will earn a higher salary, or that they will turn the office into a military headquarter. Many companies higher them for their flexibility and how well they adapt and react to change. The problem is that not enough companies actually have veteran recruiting programs that will help both the companies and the veterans.
2. Significant fluctuations in the market would actually be corrected
I am definitely sure that correct statement should be completed like this: High levels of brand <span>resonance</span>, or the extent to which consumers feel they are "in sync" with the fox news brand, and engagement in fox news programs often leads to greater recall of the ads fox news runs. Brand resonances is the relationship between consumer and the product. It shows how the consumer can relate to it.
Answer:
$183,000
Explanation:
The computation of the cost of goods sold using the FIFO method is shown below:
= Number of units purchased × per unit + additional units purchased × per unit
= 15,000 units × $10 + 3,000 units × $11
= $150,000 + $33,000
= $183,000
Since there are 18,000 units are sold
out of which 15,000 are at $10 and the remaining 3,000 units are at $11 and the same is to be considered
Answer:
$71,520
Explanation:
we must first determine the monthly payment:
monthly payment = present value / annuity factor
- present value = $608,000
- PV annuity factor, 0.675%, 300 periods = 128.46
monthly payment = $608,000 / 128.46 = $4,732.99
Then I prepared an amortization schedule using an excel spreadsheet. After the 18th payment, the principal balance is $596,005.
The investor will have $667,525 - $596,005 = $71,520