Answer:
11.076%
Explanation:
The computation of the WACC is shown below:
= Weightage of debt × cost of debt × ( 1- tax rate) + (Weightage of common stock) × (cost of common stock)
= (0.40 × 8.5%) × ( 1 - 34%)+ (0.60 × 14.72%)
= 2.244% + 8.832%
= 11.076%
The cost of common stock is
= Risk free rate of return + Beta × market risk premium
= 3.8% + 1.3 × 8.4%
= 3.8% + 10.92%
= 14.72%
Answer: $193,800
Explanation:
Based on the information given in the question, the expense that Holyoak should report for its promotional coupons in its 2021 income statement would be calculated as:
= 11400 × 85% × 20
= 11400 × 85/100 × 20
= 11400 × 0.85 × 20
= $193,800
Answer:
demographic and psychographic segmentation
Explanation:
Tiara's target market is based on age (demographic) and interests (psychographic)
A. putting up what needs to be done until later
Answer:
keeping all of the money she earns except for taxes required to pay.
Explanation:
From the above question, Amelia is a sole proprietor. A sole proprietor is an individual that is the sole or exclusive owner of a business. As a sole proprietor, Amelia is entitled to keep all profits after tax payments and is also solely liable for any losses.
Cheers