Answer:
Total material price variance= $380 favorable
Explanation:
Giving the following information:
Material A:
Purchase= 1,000 units
Purchase price= $2.1
Standard price= $2
Material B:
Purchase= 2,400 units
Purchase price= $2.8
Standard price= $3
<u>To calculate the total material price variance, we need to use the following formula on each material:</u>
<u></u>
Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity
<u>Material A:</u>
Direct material price variance= (2 -2.1)*1,000
Direct material price variance= $100 unfavorable
<u>Material B:</u>
Direct material price variance= (3 - 2.8)*2,400
Direct material price variance= $480 favorable
Total material price variance= -100 + 480
Total material price variance= $380 favorable
Answer:
pretax income is $152080
Explanation:
given data
fixed costs = $74300
variable costs = 34%
sales = $343000
to find out
pretax income
solution
we know that pretax income formula is
pretax income = sales - variable costs - fixed costs
put all these value
pretax income = 343000 - 34% of 343000 - 74300
pretax income = 343000 - 116620 - 74300
pretax income = 152080
so pretax income is $152080
Answer: Having peace of mind
Explanation:
Financial security retirement plan consist of the following;
Making savings automagical.
Control your impulse spending.
Evaluate your expenses, and live frugally.
Invest in your future.
Answer:
The amount of cash paid for intrest expense during the year was $ 41.500.
Explanation:
Cash paid for interest expense = bond interest expense + Decrease in premium on bonds payable account
= $ 40,000 + $ 1,500
= $ 41,500
Therefore, the amount of cash paid for intrest expense during the year was $ 41.500.
Answer: Yes it was a reasonable response to the change.
Explanation: It was a reasonable response to the change because there was surprise and fear of the unknown.