Answer:
$13.33
Explanation:
Test A
Charging rate $65
Variable cost ($25)
Contribution margin $40
Contribution margin per machine hour $40/3=$13.33
Answer:
Per unit customer costs = $4.5 per unit
Explanation:
Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.
Customer return processing activity rate = $45 per return
Shipping activity rate = $10 per shipment
for Product 1
Total cost of shipment and return will be as follows:
Shipment = 1,200 X $10 = $12,000
Returns = 150 X $10 = $1,500
Total = $12,000 + $1,500 = $13,500
Total units = 3,000
Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit
Answer:
The total amount you pay in social insurance taxes on your second job is 2,914.65 couches
Explanation:
The computation of the total amount paid is shown below:
= (Total income - paid amount) × Social insurance tax rate
= ($110,100 - $72,000) × 7.65%
= 2,914.65 couches
We simply have taken the difference between the total amount and the paid amount and then multiply it with the social insurance tax rate
All other information is not relevant. Hence, ignored it
Answer: 2.63
Explanation:
The Market to Book ratio is also referred to as the price to book ratio. It is a financial evaluation of the market value of a company relative to its book value. It should be noted that the market value is current stock price of every outstanding shares that the company has while the book value is the amount that the company will have left after its assets have been liquidated and all liabilities have been repaid.
The market-to-book ratio will be the market price per share divided by the book value. It should be noted that the book value per share is the net worth of the business divided by the number of outstanding shares. The book value will be:
= [(12500 ×1) + $21200]/12500
= ($12500 + $21200)/$12500
= $33700/12500
=$2.70
The market-to-book ratio will now be:
= $7.10/$2.70
=2.63
Answer:
- b. As the population in the United States ages, fewer workers have the physical ability to work in the industry.
- d. Due to global warming, working conditions on farms have become undesirable for more and more people.
- e. The adoption of strict immigration laws reduces the number of legal and illegal immigrants in the United States.
- h. New machinery is replacing workers in the harvesting of crops.
Explanation:
With workers getting older and being unable to be as productive as they used to be, they will have to drop out of industries that require physical strength including farming. This will therefore reduce people working in agriculture.
With global warming having made working in the fields much more harsh, people are avoiding careers that would keep them outdoors including farming which has led to a drop in the labor supply for agriculture.
A significant portion of workers in agriculture are immigrants so when immigration laws limit the number of immigrants coming in, labor supply in agriculture will reduce.
New machinery reduces the need for workers in agriculture so the more they are bought, the less workers are needed. This will therefore directly reduce the number of people working in agriculture.