Answer:
A. Dr Wages expense 4,000
Cr Wages payable 4,000
B. Dr Interest receivable 1,500
Cr Interest revenue 1,500
Explanation:
Preparation of Journal entries
A. Based on the information given we were told that the company employees earned wages of the amount of $4,000, which will be paid on in January of next year which means that the Journal entry will be:
Dr Wages expense 4,000
Cr Wages payable 4,000
B. Based on the information given we were told that the company had earned the amount of $1,500 as interest revenue which means that the Journal entry will be recorded as:
Dr Interest receivable 1,500
Cr Interest revenue 1,500
Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
The utility maximization point for a consumer is as follows:

It is given that,
price of Pepsi(x) = $1 per can
price of a hamburger(y) = $2
Marginal utility from Pepsi = 4
Marginal utility from hamburgers = 6
Hence,

4 > 3
Therefore, it can be seen that the consumer's utility is not maximized at this point.
Law of diminishing marginal utility states that as the consumer consumes more and more quantity of goods then as a result the utility obtained from the consumption goes on diminishing.
So, there is a need to increase the quantity of Pepsi consumed and reducing the quantity of hamburgers consumed.
Answer:
Scenario: The Operations Section has determined that the Emergency Medical Services, the Fire Department, and the School Bus Company will be assigned tothe evacuation of the Nursing Home. They will all converge at City Hall and will be dispatched, as appropriate, to begin the rapid and safe movement of the residents to their temporary shelter locations.What NIMS Management Characteristic is being demonstrated?Dispatch/DeploymentScenario: You are the President of Lawrence College. You and the American Red Cross Shelter Manager have contacted the Incident Command Post concerning the ability to meet the nutritional and long term pharmaceutical needs of the elderly residents. The Liaison Officer requests assistance from theEmergency Operations Center
Explanation:
Answer:
Acitivy B should be crashed first by 2 days and Activity B has a crash cost per days of $25, it will be crashed for a total of $50.
Explanation:
activity A =
normal time (NT) = 5 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 3 days
Crash cost (CC) = $500
crash cost per day = [CC - NC]/[CT - NT] = $250/day
activity B:
normal time (NT) = 6 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 4 days
Crash cost (CC) = $50
crash cost per day = [CC - NC]/[CT - NT] = $25/day
activity C:
normal time (NT) = 8 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 3 days
Crash cost (CC) = $1000
crash cost per day = [CC - NC]/[ CT- NT] = $200/day
The activity that takes the least cost to speed up is the first one to be crashed. from the computations, activity B takes the least cost to speed up, so the project manager should crash activity B first by 2 days.
Therefore, Acitivy B should be crashed first by 2 days and Activity B has a crash cost per days of $25, it will be crashed for a total of $50.