answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gogolik [260]
1 year ago
14

Sally's Chocolate Company makes gourmet cupcakes which are sold by the dozen. Compute the standard cost for one dozen cupcakes,

based on the following standards: Standard materials quantity: 4.25 cups of ingredients at $0.56 per cup Standard labor: 1.10 hours at $8.30 per hour Factory overhead: $3.80 per direct labor hour
Business
1 answer:
Andrej [43]1 year ago
6 0

Answer:

The correct answer is $15.69.

Explanation:

According to the scenario, computation of the given data as follow:-

We can calculate the cupcake sold by the dozen by using following formula:-

Cost for a dozen cupcake = Direct material  + Direct labor + Factory OH

Where,

Direct material = 4.25 × $0.56 = $2.38

Direct labor = 1.10 × $8.30 = $9.13

Factory overhead = 1.10 × $3.80 = $4.18

By putting the value in the formula, we get

= $2.38 + $9.13 + $4.18

= $15.69

You might be interested in
Which example best describes how a bank injects money into the economy? A bank opens a savings account for a customer. A bank ap
USPshnik [31]

Answer:

The correct answer would be option B, A bank approves mortgage for a customer.

Explanation:

Injecting money into the economy means increasing money supply in the economy. It means more money is in the circulation. So when a bank approves a mortgage for a customer, it means bank is releasing money which will be in circulation and becomes a part of the economy. Mortgage is basically the loan or money which a bank or financial institution lends to a person or company on an agreed upon interest rate in exchange of their property with the condition that the bank will sell the property to get its money back if the borrower fails to return the loaned money. So the best example of how a bank can inject money into the economy is to approve the mortgage for a customer.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sunland Company took a physical inventory on December 31 and determined that goods costing $190,500 were on hand. Not included i
Sergio [31]

Answer:

$241,500

Explanation:

Calculation for What amount should Sunland report as its December 31 inventory

December 31 inventory per physical count $190,500

Add Goods-in-transit purchased FOB shipping point $29,000

Add Goods-in-transit sold FOB destination $22,000

December 31 Inventory $241,500

($190,500 + $29,000 + $22,000 = $241,500)

Therefore What amount should Sunland report as its December 31 inventory is $241,500

8 0
1 year ago
Mr. Decker invested $20,000 in cash in his new business. How does the company record the investment?
Rudiy27

Answer:

The company records the investment by the entry:

(D) debit Cash and credit Owner's Equity

Explanation:

Mr. Decker invested $20,000 in cash in his new business. He is the Owner of the company.

In the case, the company that he invested received cash from Mr. Decker.

The company will record the increasing in cash and increasing in Owner's Equity account by the journal entry:

Debit Cash $20,000

Credit Owner's Equity $20,000

8 0
1 year ago
What should tom notice about the cholesterol content of these foods?
pentagon [3]

Given:

Canned salmon without bones or skin: 2 oz, Calories 60, total fat 0.5 grams, saturated fat 0 grams, trans fat 0 grams, cholesterol 20 milligrams, protein 13 grams. <span>

Cheddar cheese: 1 oz, Calories 110, total fat 9 grams, saturated fat 5 grams, trans fat 0 grams, cholesterol 30 milligrams, protein 7 grams.

Lite Havarti cheese: 1 oz, Calories 80, total fat 4 grams, saturated fat 3 grams, trans fat 0 grams, cholesterol 15 milligrams, protein 8 grams. 

Pepperoni: 10 slices, Calories 130, total fat 11 grams, saturated fat 4.5 grams, trans fat 0 grams, cholesterol 30 milligrams, protein 7 gram.

Peanut butter: 2 T, Calories 200, total fat 15 grams, saturated fat 3 grams, trans fat 0 grams, cholesterol 0 milligrams, protein 9 grams. 

Egg: 1 whole, Calories 80, total fat 5 grams, saturated fat 1.5 grams, trans fat 0 grams, cholesterol 200 milligrams, protein 7 grams.

Sliced deli roast beef: 2 oz, Calories 80, total fat 2 grams, saturated fat 0.5 grams, trans fat 0 grams, cholesterol 25 milligrams, protein 13 grams. </span>

 

<span>Tom noticed that all these foods contains high cholesterol, such as:

Canned salmon without bones or skin cholesterol 20 milligrams</span>

Cheddar cheese cholesterol 30 milligrams

Lite Havarti cheese cholesterol 15 milligrams

Pepperoni cholesterol 30 milligrams

Egg cholesterol 200 milligrams, and;

<span>Sliced deli roast beef cholesterol 25 milligrams</span>

6 0
2 years ago
Increasing the promotional budget for a product in order to increase awareness is not advisable in the short run under which of
Ne4ueva [31]

Answer:

Increasing the promotional budget for a product in order to increase awareness is not advisable in the short run under which of the following circumstances?

Production capacity is maxed out (200% plant utilization) and the company is stocking out of the product.

Explanation:

Since the production capacity has been exceeded and the company is still running out of stock of the product, there will be no need to increase the promotional budget for the product in order to increase awareness, especially in the short-run.  The implication of the scenario is that the demand for the product is far outstripping the supply and there is an apparent scarcity or shortage of the entity's product in the marketplace.  Until production the capacity has been expanded, the promotional budget for product awareness can be stopped and saved.

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Describe a company that has gotten publicity from the news media. Why did the company get publicity? Was it positive or negative
    9·2 answers
  • The document that lists the steps of the budget process is the
    12·1 answer
  • Barclay Enterprises manufactures and sells three distinct styles of bicycles: the Youth model sells for $300 and has a unit cont
    9·1 answer
  • An airline sells 120 tickets for a flight that seats 100. Each ticket is non-refundable and costs $200. The unit cost of flying
    9·1 answer
  • I'maGoldMiner has benefited from a record rise in gold prices in the global commodities market. While the price of its output is
    8·1 answer
  • In order to save $57,000 in five years, John will start saving money next month. He already has $10,000 in his account. The acco
    11·1 answer
  • Ricardo pays the following taxes during the year: Ricardo's Taxes Taxes Amounts Real estate taxes on his personal residence $2,5
    10·1 answer
  • The Haskins Company manufactures and sells radios. Each radio sells for $23.75 and the variable cost per unit is $16.25. Haskin'
    15·1 answer
  • Cornwall Company has two divisions, A and B. Information for each division is as follows: A B Net earnings for division $ 40,000
    7·1 answer
  • Agnes works for STARQUEST LTD in the IT department. Her supervisor is Morges. Agnes is very good at her job and Morges fears thr
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!