Probability assigned:|
x 30 60 120 180
P(x) .10 .40 .40 .10
Answer:
Jane
Price of Groupon for a revenue of $300 is:
$3
Explanation:
a) Data and Calculations:
Expected Sales volume:
Number of Tubes x 30 60 120 180
Probability P(x) .10 .40 .40 .10
Expected values 3 24 48 18
Total = 93 tubes
Groupon price = $300/93 = $3.23
b) Jane's price for each Groupon will be the rent revenue per day divided by the expected number of tubes to rent daily. The expected number of tubes is derived by multiplying each expected number of tubes by its probability and then summing up the results.
Answer: the ALSA management team must understand the importance of social media in their work because of globalization. People can work from one country to another country through social media. Through social media you can get answer to your problems at work quickly.
Explanation:
Answer:
The combination Labour delivery room
Explanation:
Utilization refers to the degree by which available resource
is being used.
It is given by the ratio of total input to total output
The attached file shows a complete solution
Answer:
- <u><em>No, he will not have enough money to buy his delivery truck at the end of 6 years.</em></u>
Explanation:
To find how much<em> money Earl Mille</em>r, <em>owner of Papa Gino's franchise</em>, will have in <em>6 years</em>, you must calculate the value of the <em>$20,000</em> that he <em>invests</em> at the <em>5% compounded semiannually:</em>
- Semianual compounded interest: 5% / 2 = 0.05/2 = 0.025
Equation:
Where r/n was already calculated: r/n = 0.05/2 = 0.025; and t is the number of years: 6.

Hence the value of the money invested is less than the value of the truck, and <em>he will not have enough money to buy his delivery truck at the end of 6 years.</em>
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Step-by-step explanation:
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.