<span>Ernest is experiencing the effects of loss of status following the termination.
Once he lost his job, where he was respected as a good worker, he lost that status as well. Now, he is unemployed, and even though he has enough money to sustain himself, he isn't considered part of the workforce anymore, which obviously depressed him a bit, even though he doesn't know it yet.</span>
Answer: Profit of charging the optimal block price is 73.5 cent or $0.74.
Explanation:
Given that,
The inverse demand function: P = 25 − 3Q (in cents)
Cost of producing = C(Q) = 1 + 4Q (in cents)
By charging the optimal block price, the firm produce at a point where
Price = Marginal Cost (MC)
MC = 4
Therefore,
25 − 3Q = 4
Q = 7
Consumer Surplus = Profit of charging the optimal block price=0.5 × (y-intercept of the demand curve -MC) × Q
= 0.5(25 - 4) × 7
= 73.5 cent
It is equivalent to $0.74.
Answer:
Option D. Provide incentives to employees, and reduce consultation charges.
Explanation:
The reason is that the company's survival is based on the cash generation mechanism which is because of increased sales. If the sale of the company are higher then it is more likely that the company is able to breakeven which means it will reach no profit and no loss position very easily. To increase the chances of survival of the business, the employees must be motivated by paying them higher pays for better service delivery and higher commissions for grabbing higher sales. Furthermore, the company must also reduce the initial consultation charges to encourage to purchase of their services and acquire greater share of the market which will grow the business.
Answer: Old machine should be replaced.
Explanation:
The variable manufacturing cost will reduce by:
= 624,000 - 524,000
= $100,000
Over a period of 5 years this will be:
= 100,000 * 5
= $500,000
Selling the old machine would bring in $32,000:
= 500,000 + 32,000
= $532,000
The cost of the new machine would reduce this gross benefit by:
= 532,000 - 455,100
= $76,900
<em>Net income will increase by a total of $76,900 over the 5 year period if the new machine is bought so it should be bought. </em>