Answer:
percentage of profit is 26.3%
Explanation:
given data
purchase property cost = $300,000
time = 2 year ago
sold property = $379,000
solution
we get here percentage of profit in relation to the cost
first we get here percentage value increase that is
percentage value increase = 
percentage value increase = 1.263
percentage value increase = 126.3%
so here 1 in 1.263 represent you the original cost
so profit % = 1 - 1.263
profit % = 26.3%
Answer:
What was the net cash flow from operating activity? $959
Explanation:
Net Income 911
Addition to cash
Depreciation 47
958
Operation activities
Account Payable 15 Increase
Account receivables -28 Increase
Inventory 14 Decrease
Cash flow from
operating activities 959
Answer:
False
Explanation:
The weighted average contribution margin is calculated by multiplying individual contribution margin with respective size pizzas (i.e number of units sold) then total contribution margin (i.e of both medium and large size) is divided upon total number of units sold, see as follows:
According to Buttercrust Pizza company's sales data medium pizzas sold are twice the number of large pizzas. Now here we have to take an assumption since we aren't given actual sales units. Keeping in mind the sales data we can assume that 100 units of medium pizzas and 50 units of large pizzas are sold during the period.
Contribution margin of medium pizza: (CM× units of medium size pizzas)
Contribution margin of large pizza: (CM× units of large size pizzas)
Contribution margin of medium pizza: $10× 100 = $1000
Contribution margin of large pizza: $22× 50 = $1100
Total contribution (of both pizza sizes) = $2100
Total sales units (of both pizza sizes) = 150
The weighted average contribution margin is calculated as follows:
WACM= $2100÷ 150
WACM= $14
(Disclaimer: the solution of this question has been concluded using self-induced assumptions.)
Answer:
A. Take $1 million now.
Explanation:
A. If we take $1 million now the present value of the money is $1 million.
B. If we choose to take $1.2 million paid out over 3 years then present value will at 10% will be;
$300,000 + $300,000 / 1.2 + $300,000/ 1.44 + $300,000 / 1.728
$300,000 + $250,000 + $208,000+ $173,611 = $931,944
The present value of option B is less than present value of option A. We should select option A and take $1 million now.
Answer:
$67,015
Explanation:
Given that
Interest = 24615
Long term debt paid off = 23800
Dividends paid = 38600
New equity = 2000
Therefore,
Cash flow from assets = (24,615 + 23,800) + (38,600-20,000)
= 48415 + 18600
= $67,015