Because it helps the buyer or seller know how much they have
Answer:
$50,000
Explanation:
To calculate the amount of cash that the company received from selling common stock during the year 2 we can use the following formula:
cash received = (common stock year 2 - common stock year 1) + (paid in capital in excess of par year 2 - paid in capital in excess of par year 1) =
cash received = ($110,000 - $100,000) + ($90,000 - $50,000) = $10,000 + $40,000 = $50,000
Answer:
Please consider the explanation below
Explanation:
a.Optimal order quantity per order = √2CO / I
= √[2*1500Units*625 ]/ (130)
=√1875000/130
=120 units per order
b.Minimum total annual inventory costs
Annually orders = 1500 / 120
= 12.5 times
Ordering cost = 12.5*625 = $7812
carrying cost = 120 units *$130 = $15600
Total annual inventory cost = $23412
c.The number of orders per year
= Annual denand / Optimum oder
= 15000 U / 120
= 12.5 times
• d.The time between orders (in working days)
= 364 / 12.5 (considered one leave)
= 29.12 days
=29 days
Answer:
The answer is: D) $32,835
Explanation:
The easiest way to calculate the present value of an investment is to use an excel spreadsheet and the present value function =NPV(discount rate, series of cash flow). The first nine cash flows equal 12,000 and the tenth cash flow equals 17,000.
After you calculate the present value in excel, you must subtract the investment amount to determine the net present value.
NPV = $82,837 - $50,000 = $32,837 (the answer varies by $2 probably because of rounding percentages)