Answer and Explanation:
The Preparation of direct material budget is shown below:-
Direct Material budget
Particulars Amount
Units to be produced $90,000 Y
Material per unit 2
Total pounds needed for
production M $180,000 2Y
Add: Desired ending Direct
Material Inventory 20% $36,000 (.2 × 2Y = .4Y)
Total Material requirement $216,000 (2.4Y
)
Less: beginning Raw material
Inventory $9,000 (.1Y)
Material to be purchased
Account $207,000 (2.3Y)
Cost per pound C $5
Total cost of direct Material
Purchases A $1,035,000
2Y + .4Y - .1Y = $207,000
Y = $207,000 ÷ 2.3 $90,000
<span>A) 5.5%
A) rE = Div1 / P0 + g
0.1 = 0.045 + g, so g = 5.5%</span>
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
A brand named Maybelline released an ad for the product of age minimizing makeup and offering the readers the $1 off coupon, so in terms of the communication, the source is the term which is described as the person or the reader who use the service or the product.
Therefore, the source of the ad is the readers who redeem the coupon featuring off $1 on the product.
<u>Answer:
</u>
The strategy that they should use should be that of negotiation.
<u>Explanation:
</u>
- In order to make the employees understand that they would be allowed to take the company phones and laptops to home but they would be required to carry out certain operations of the company work, it would be necessary to negotiate with them on the offer put forward by the company.
- This strategy would help the company even of a few employees agree to the offer as the operation time of the company would increase substantially.
Answer:
This question doesn't show what is required to be done with this statement. However, I would provide explanation below on how to approach it.
Explanation:
This type of bond is a coupon-paying bond; meaning, it pays interest to its holders as coupons every year. The coupon rate of 6% can be used to calculate the annual coupon payment in dollars.
Coupon payment amount = Coupon rate * Face value
Coupon rate = 6% or 0.06 as a decimal
Face value = $1,000
Therefore, Coupon payment amount = 0.06*1000
Coupon payment amount = $60
Based on the above calculation, the statement that "annual amount of interest of $600" is incorrect. It should say;
"...annual amount of interest of $60."