Answer:
$1,135.05
Explanation:
Given:
Sales = $15,900
Net new equity = $500
Dividend payments = $75
Retained earnings = $418
Depreciation = $680
Interest expense = $511
Tax rate = 21% = 0.21
Now,
Net income = Retained earnings + Dividend payments
= $418 + $75
= $493
Profit before tax = Net income ÷ ( 1 - tax rate )
= $493 ÷ ( 1 - 0.21 )
= $624.05
Therefore,
Earnings before interest and taxes
= Profit before tax + Interest expense
= $624.05 + $511
= $1,135.05
The correct answer is e. sea cave
It can also be called a sea cliff. That's how cliffs are formed in general. The waves constantly hit and erode the cliffs and caves are made.
Answer:
The amount to be paid is $100,440
Explanation:
When the bond matures, it is the due date on which the bond issuer need to pay off the bond on that particular date.
In this case, the bond matures in 2028, so
Interest amount = Face value of bond × Price × Interest
= $1,000 × 93 × 8%
= $7,440
The amount to be paid on maturity will be:
= $7,440 + $93,000
= $100,440
Answer: (1) 700 pizzas
(2) Its revenue increases by $2600.
Explanation:
Given that,
price elasticity of demand for his pizza = -4
Percentage change in price = 10%
Initial Quantity,
= 500 Pizzas
Elasticity of demand = 
-4 = 
= -4 × 0.1
= 0.4
= 0.4
∴
= 700
Initial price,
= $20
Changed price,
= $18
Revenue at t = 0
= 500 × 20 =$10000
Revenue at t = 1
= 700 × 18 = $12600
Therefore, from the above calculations it was seen that his revenue increases by ($12600 - $10000)= $2600 and its sales increases to 700.
Answer:
6.35%
Explanation:
If you purchase this bond you will need to pay $1,000 x 136.04% = $1,360.40
the coupon rate is 9.5% / 2 = 4.75% or $47.50 every six months
the bond matures in 18 years or 36 semiannual periods
yield to maturity = {coupon + [(face value - market value)/n]} / [(face value + market value)/2]
YTM = {47.5 + [(1,000 - 1,360.4)/36]} / [(1,000 + 1,360.4)/2]
YTM = 37.49 / 1,180.2 = 0.031766 x 2 (annual yield) = 0.06353 = 6.35%