Answer:
$75.40
Explanation:
Mark up is a percentage applied on the cost to get the selling price. In other word, the difference between the marked-up amount and the total cost gives the profit of the entity.
To get the target selling price, we would first determine the total cost, then apply the mark up percentage on the cost and add the result to the cost.
Total cost per unit
= $12 + $4 + $9 + $10 + $5 + $12
= $52
Amount of mark up
= 45% * $52
= $23.40
Target selling price = $52 + $23.40
= $75.40
Answer:
New required rate of return = 11.88%
Explanation:
<em>The capital asset pricing model is a risk-based model. Here, the return on equity is dependent on the level of reaction of the the equity to changes in the return on a market portfolio. These changes are captured as systematic risk. The magnitude by which a stock is affected by systematic risk is measured by beta. </em>
<em>Under CAPM, Ke= Rf + β(Rm-Rf) </em>
<em>Ke- required rate of return, Rf-risk-free rate (treasury bill rate), β= Beta, Rm= Return on market.
</em>
Using the model, we work out Beta which is not given and then re-calculate the required rate of return of the new stock
<em>Ke- 11.75 % Rf- 5.5, Rm-Rf = 4.75%, β= ?</em>
11.75% = 5.50% + β(4.75%)
11.75% -5.50% = β(4.75%)
(11.75-5.50)/4.75= β
1.315789474
= β
1.315
= β
New required rate of return
5.50% + 1.315(1.02×4.75)
11.875
New required rate of return = 11.88%
Answer:
Answer for the question : Stan's tax for 2018 =105+240 = $345.
"Unearned Income of Minor Children and Certain Students (LO 6.4) Brian and Kim have a 12-year-old child, Stan. For 2019, Brian and Kim have taxable income of $52,000, and Stan has interest income of $4,500. No election is made to include Stan's income on Brian and Kim's return. Click here to access the income tax rate schedules and the trust and estate tax rate schedules.a. For purposes of the tax on a child's unearned income, calculate Stan's taxable income.b.Calculate Stan's earned taxable income."
is explained in the attachment.
Explanation:
Answer:
Credit card and bank fees. Hourly wages and direct labor. Shipping costs. Raw materials.
Explanation:
So sis yes yes yes trees yes yeah tax yeah yeah yeah yeah yeah trash trash