Answer:
The correct answer is D.
Explanation:
Giving the following information:
Purchase Discounts $ 5,600 Freight - in 7,800 Purchases 200,010 Beginning Inventory 23,500 Ending Inventory 28,800 Purchase Returns 6,400 Using the periodic system
Purchased= 200,010 + 7,800 - 5,600 - 6,400= $195,810
Answer:
<u></u>
Explanation:
The <em>expected return</em> is the weighted average of the expected returns in each scenario by its respective probability.
The <em>distribution of the holding period returns </em>(HPR) under three different scenarios is:
State of the economy Scenario #(s) Probability, p(s) HPR
HPR Boom 1 0.336 28.40%
Normal growth 2 0.414 7.90%
Recession 3 0.25 18.90%
The calculations are:


Answer:
Jane will arrive at an estimate of the value of her seller’s property by calculating the average for the 3 comparable adjusted values that she has obtained.
This means that the value of the property should be around $292,167.
Explanation:
a) Data and Calculations:
Adjusted values of:
Comparable 1 = $289,500
Comparable 2 295,700
Comparable 3 291,300
Total values = $876,500
Average value = $292,167 ($876,500)
b)A comparative market analysis (CMA) is a series of steps followed to estimate a property's value based on some recently sold and similar properties at same locations as the property being offered for sale or purchase. It is used by the real estate agents and brokers to create their CMA reports, which help the real estate sellers to set the best listing prices for their properties. It is also used by buyers to help them make competitive offers for homes on sale.
Explanation:
A corporate benefits plan is used as a relevant tool for the company to prepare for business and organize itself more strategically in the market.
For example, an employee benefit plan can offer several additional advantages that justify the company's mission and values of exercising corporate governance that prioritize the well-being of its employees. By offering advantages such as a health plan, the company consequently increases the incentive to work, motivates employees and becomes an attractive strategy for attracting good professionals in the market.
Answer:
The Square Box should accept Project B only
Explanation:
Square Box should decide the project whose Net present value (NPV) of future cash inflow is higher than the initial cost of investment
NPV of cash inflow from Project A = 3,000/(1+12%)+7,000/(1+12%)^2+10,000/(1+12%)^3 = $15,377, lower then initial cost of $18,000 → deny Project A
NPV of cash inflow from Project B = 3,000/(1+12%)+7,000/(1+12%)^2+15,000/(1+12%)^3 = $18,936, higher then initial cost of $18,000 → accept Project B