Answer:
(A) 4.8 months
Explanation:
After the expiration of a lease, a maximum of one third allowance is usually given.
Therefore, The expected vacancy at the end of this lease can be calculated as follows:
The expected vacancy = 60% × 12 × (2 ÷ 3) = 4.8 months
Therefore, the expected vacancy at the end of the lease is 4.8 months.
The future worth of the periodic payment, in this case, annual, can be calculated through the equation,
FV = P x ((1 + r)^n - 1)/ r))
where FV is the future value, P is the periodic payment, r is the interest rate, and n is the number of years. Substituting the known values,
2,000,000 = P x ((1 + 0.06)^30 - 1)/ 0.06))
The value of P from the equation is $25,297.82
Hence, the answer to this item is the fourth choice.
Answer:
Option A is the correct answer (Increases - Increases)
Explanation:
If Dawn had allocated the variances to work in progress rather than on cost of goods sold. Current ratio would increases and the net income would increase also. This is because writing off the variances to cost of goods sold would automatically result into a lower operating income than if it was either prorated to work in progress, finished goods, and cost of goods sold.
Answer:
c. comparative advantage
Explanation:
As we know that
The one pound of silver would be equivalent to 0.5 pound of copper
And,
one pound of copper would be equivalent to 2 pounds of silver
based on this, there is a comparative advantage with respect to the silver production
Hence, the correct option is c.
Therefore all the other options are incorrect
Answer:
$148,500
Explanation:
Data given
Sales = $150,000
Rate of discount = 10
The computation of Ziff Corp. cash received from customer is shown below:-
Total collection = Sale × (1 - Rate of discount)
= $150,000 × (1 - 0.01)
= $150,000 × 0.99
= $148,500
Therefore for computing the total collection we simply applied the above formula.