Answer:
a. $58,000
b. $6,752
c. $9,000
Explanation:
a. The computation of taxable income is shown below:-
Taxable income = Salary - Short term capital loss + Cash Prize - Greater of Standard or itemized deduction for year 2018 (assumed)
= $80,000 - $2,000 + $4,000 - $24,000
= $58,000
b. The computation of tax liability is shown below:-
Tax liability (Surviving spouse) = ($1,940) + ($58,000 - $19,400) × 12%
= $1,940 + $38,600 × 12%
= $1,940 + $4,632
= $6,572
c. The calculation of Charlotte's child and dependent tax credit is given below:-
= ($2,000 × 4) + ($500 × 2)
= $8,000 + $1,000
= $9,000
Answer:
✔ Audio and Video Equipment Technician
✔ Broadcast Technician
✔ Film and Video Editor
✔ Sound Engineering Technician
Explanation:
Answer:
Explanation:
The coach of a college men’s soccer team records the resting heart rates of the 27 team members. You should not trust a confidence interval for the mean resting heart rate of all male students at this college based on these data because;
(a) with only 27 observations, the margin of error will be large.
(b) heart rates may not have a Normal distribution.
(c) the members of the soccer team can’t be considered a random sample of all students.
Answer:
Inelastic
Explanation:
Elasticity of demand = percentage change in quantity demanded / percentage change in price
percentage change in quantity demanded =
35,000 - 40,000/40,000 = -0.125 = -12.5%
percentage change in price = $10 - $8 / $8 = 0.25 = 25%
Elasticity = -12.5%/25%= -0.5
Demand is inelastic because the elasticity of demand is a less than 1.
Elasticity of demand measures how quantity demanded changes when price change.
Demand is inelastic when a change in price has no effect on quantity demanded. Inelastic demand has a value of less than 1 .
Demand is elastic if a change in price has an effect on quantity demanded. Elastic demand has a value of more 1
Unitary elastic is when a change in price has the same proportional effect on a change in quantity demanded. Unitary elastic demand has a value of 1.
Occupational Safety and Health Administration (OSHA) was created to ensure healthy and safe work environments for all workers. Being that the factory did not offer adequate ventilation, the workers could be at risk for harm, and be in violation of OSHA standards.