Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.
Answer:
Following are the answer to this question:
Explanation:
Following are the paragraph to this question:
It was great this course! It's formatting, which includes its course to make it's navigating and understanding quickly. Its tasks were also challenging enough just to participate with both the substance, and they're not challenging enough just to create discomfort or feel confused.
Answer:
Explanation:
the file attached shows the appropriate calculation
Answer:
B. False
Explanation:
Land held for possible plant expansion would NOT be included as an operating asset when computing return on investment (ROI).
Return on investment (ROI) is used to measure the profitability of an investment. It helps to compare the gain or loss from an investment in relation to its cost.
Return on investment can be used to determine
1. Profitability of a stock investment,
2. Profitability of the purchase of a business investment
3. Profitability of a real estate business
ROI = Net return / cost of investment × 100
Net return= Final value of investment - initial value of the investment