Answer:
Instructions are listed below.
Explanation:
Giving the following information:
Fixed costs:
Occupancy costs $ 3,160
Salaries 3,640
Other 1,200
Total=
Variable costs (including the cost of paint) $ 6 per gallon
Selling price= $10 per gallon sold
To calculate the operating income we need to use the following formula:
Income= Number of units* selling price - variable cost - fixed costs
Q= 2,200
Income= 2,200*10 - 2,200*6 - 8,000= $800
Q= 2,600
Income= 2,600*10 - 2,600*6 - 8,000= $2,400
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Step-by-step explanation:
Gross profit = Sales - Cost of goods sold
= (440 x 90 + 220 x 80 + 264 x 50) - (440 x 56.7 + 220 x 50.4 + 264 x 31.5)
= (39,600 + 17,600 + 13,200) - (24,948 + 11,088 + 8,316)
= 70,400 - 44,352
= $26,048
Ending inventory schedule attached in the excel archive
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Answer:
The correct answer is: her marginal benefit per dollar for bagels will decrease, and her marginal benefit per dollar for cream cheese will increase.
Explanation:
Anne has $20 to spend on two goods bagels and cream cheese.
The marginal benefit per dollar for bagels is $6.
The marginal benefit per dollar for cream cheese is $10.
If she decides to buy more bagels and less cream cheese, the marginal benefit per dollar for bagels will decrease and marginal benefit per dollar for cream cheese will increase.
The marginal benefit per dollar for a commodity is the ratio of marginal utility derived from consuming the last unit of the commodity upon price of the commodity.
As more and more quantity of a commodity is consumed the marginal benefit per dollar for it will go on declining. This is because the marginal utility derived from each additional unit will go on declining while price will remain the same. The less the commodity is consumed, the marginal benefit per dollar for it will increase.