Answer:
Manufacturing cost: $
Direct material ($6.50 x 3,200) 20,800
Direct labour ($2.40 x 3,200) 7,680
Manufacturing overhead ($1.10 x 3,200) 3,520
Supervisory salaries 13,600
Depreciation 5,500
Other fixed costs <u>2,200</u>
Total manufacturing cost <u> 53,300</u>
Explanation:
Total manufacturing cost is the aggregate of direct material, direct labour,variable manufacturing overhead and fixed costs. Fixed costs include supervisory salaries, depreciation and other fixed costs. Direct material cost per unit, direct labour cost per unit and manufacturing overhead cost per unit should be multiplied by the budgeted units per month.
Answer:
2 Days
Explanation:
First, there is the need to rewrite the utility function for clarity
U=V^{1/2}
1. The Probability of Falling ill by someone in the family is given as 20%
2. If someone should fall ill, the total number of days that would be spoiled is calculated as:
Total number of vacation= 10 days x Probability to fall ill = 20%
= 10 x 0.2 = 2 days
This means if someone should fall ill based on the probability, then 2 out of the total 10 days can be ruined
3. The number of days for vacation days to enjoy is 10-2 = 8 days
This means if the family gives up 2 days of probable illness, they can still enjoy their vacation.
V= 2 days
Answer:
The price of the stock six years from now will be $56.94
Explanation:
To calculate the price of a stock that pays a dividend which grows at a constant rate forever, we use the constant growth model of DDM. The current price of stock using the constant growth model is calculated as follows,
P0 = D1 / r - g
As, we don't know the D1, that is dividend expected for the next year, we will calculate it first,
45 = D1 / (0.12 - 0.04)
45 * (0.12-0.04) = D1
45 * (0.08) = D1
3.6 = D1
We use the D1 to calculate the price today. Thus, we will use D7 to calculate the price six years from now.
D7 = D1 * (1+g)^6
P6 = 3.6 * (1+0.04)^6 / (0.12 - 0.04)
P6 = $56.939 rounded off to $56.94
I think the labor market is the nominal market in which workers find paying work, employers find willing workers, and wage rates are determined.
Answer:
<em><u>The manufacturer of the toaster would argue from the point of view of the warranty offered for the toaster.</u></em> In most electronic products, the manufacturer offers warranty ranging from 1 year to 5 years.
<em>For the toaster to have worked for more than 20 years without any problem shows that it was a good product. And, the warranty must have expired hence the need not to be held responsible for whatever happened to it.</em>
Explanation: