Answer: change the forecast category to omitted on the duplicate opportunities
Explanation:
The sales process should be modified to ensure opportunities are not double-counted in the pipeline by changing the forecast category to omitted on the duplicate opportunities.
When this is done, the multiple opportunities for the same end customer will be curtailed and hence, there'll be accuracy with regards to the pipeline report.
Answer:
<em>For the 2 year treasury securities it was 7%, and for a 3 year treasury securities it was 7.33%</em>
Explanation:
<em>From the example, </em>
<em>The real risk rate of interest is= 4%</em>
<em>The inflation expectation of this year=2%</em>
<em>Inflation expected for the next 2 years=4%</em>
<em>Maximum risk premium=0</em>
<em>Therefore</em>
Rt= r* + (Inflation/ year)
Rt2= 4 + (2 + 4 / 2) = 7%
<em>Rt3= 4 + (2 + 4 / 3) = 7.33% </em>
Answer:
Reversing entries are given below
Explanation:
The accountant would reverse the adjusting entries of the accrual of salaries payable and the accruals of interest receivable.
December 31, 2021 (To record interest receivable)
DEBIT CREDIT
Interest receivable [$115,000*8%*3/12] 2300
Interest revenue 2300
December 31, 2021 (To record salaries payable)
DEBIT CREDIT
Salaries expense 7550
Salaries payable 7550
January 1, 2022 (To reverse the entry recorded on December 31, 2021)
DEBIT CREDIT
Interest revenue 2300
Interest receivable 2300
January 1, 2022 (To reverse the entry recorded on December 31, 2021)
DEBIT CREDIT
Salaries payable 7550
Salaries expense 7550
Answer:
$88,000
Explanation:
(1,000 units × $100 estimated warranty cost per unit) $100,000
Therefore:
($100,000 - $12,000 actual warranty costs incurred during the first year) $88,000
Liability for warranty costs is recognized when the related revenue is recognized. In a situation were the warranty covers a period longer than the period in which the product is sold, the entire liability for the expected warranty costs must be recognized on the day the product is actually sold.
Therefore in the first calendar year a warranty liability of $100,000 (1,000 units × $100 estimated warranty cost per unit) was recognized. Actual payments for warranty costs reduce the amount of warranty liability recognized. Thus, at the end of the first calendar year, the balance of the warranty liability is $88,000 ($100,000 warranty liability initially recognized - $12,000 actual warranty costs incurred during the first year).
Answer:
the maximum initial cost is 25.62674095 million
Explanation:
The computation of the maximum initial cost of the company is shown below:
But before that the discount rate is
= 0.6 ÷ 1.6 × 4.6% + 1 ÷ 1.6 × 10% + 3%
= 10.9750%
Now Maximum initial cost is
=2.3 ÷ (10.975% - 2%)
= 25.62674095 million
Hence, the maximum initial cost is 25.62674095 million