Answer:
Explanation:
The journal entries are shown below:
On May 2:
Purchase A/c Dr $4,200
To Accounts Payable A/c $4,200
(Being purchase is made on credit)
On May 3:
Freight Inward A.c Dr $290
To Cash A/c $290
(Being freight expenses are paid in cash)
On May 5:
Accounts payable A/c Dr $350
To Purchase return $350
(Being purchase return is recorded)
On May 10:
Accounts payable A/c Dr $3,850
To Cash A/c $3,773
To Discount $77
(Being full amount is paid and the remaining balance is credited to the cash account)
The discount is computed below:
= (Purchase - purchase return) × discount rate
= ($4,200 - $350) × 2%
= $3,850 × 2%
= $77
On May 30:
Accounts receivable A/c Dr $4,900
To Sales revenue $4,900
(Being sales is recorded)
Answer:
D) 3.48
Explanation:
Current Year Sales = $700
Growth rate = 15%
Projected Sales=$700*15% +$700
Which is $805
Required inventory = $30.2 + 0.25*projected sales
Req.Inv = $30.2 + 0.25($805)
Req.Inv = $231.45
Inventory turn over = projected sales/Req.inv
$805/$231.45
Inventory turn over = 3.48 times
Answer:
<u>$25,000 </u>
Explanation:
Now, to get the amount of farmer's sale of that which will be included as apples in GDP.
The farmer’s sales of worth $25,000 will be included as apples in GDP, as the farmer sells the apples to individuals who take them to eat.
<u><em>GDP is abbreviated as gross domestic product.</em></u>
<em>GDP represents the goods and services produced within the country over a particular time. The economists used it to determine whether the country is facing recession or having a growth.</em>
<u><em>As, the $25,000 worth of apples of the farmer's sale is the monetary value of the apples produced by the farmer in the country to sell to individuals for their consumption in their home. As private consumption is one of largest part of GDP.</em></u>
Thus, the farmer's sales that will be included as apples in GDP is <u>$25,000</u> worth of apples, as the farmers sells these apples to individuals who take them home to eat.
<h3>Hello there!</h3>
Your question asks what Kellogg's is attempting to do.
<h3>Answer: Reposition its product</h3>
The reason why "reposition its product" is the correct answer because Kellogg's is trying to reposition their product in order to make sales. Frosted Flakes was a big time thing for kids, due to the fact that advertisements involved children since Kellogg's target audience were children. Frosted Flakes were pretty much meant for children. Since the product was meant for children, Kellogg's left the people that actually buy the cereal--adults--out of the scene.
Kellogg's releasing advertisements of adults saying how much they loved Frosted Flakes allows viewers to have a thought of going to the store and getting some Frosted Flakes. With the advertisement, they're also trying to target adults because there are a lot of adults in this world, and if they can get adults to buy their product, then their sales will go big. Their goal for the advertisement is to get more sales for the Frosted Flakes product, and they're doing this by having a target audience of adults.
<h3>I hope this helps!</h3><h3>Best regards, MasterInvestor</h3><h3 />
ANSWER: The correct answer is IT project manager.
Explanation:
Job description of a Project manager is to lead the team work,implement the plans and fulfill the targets. It is the most challenging yet important job to do. They manage the risk related to the project. Here Emma is supervising and leading the team with updated technology so that the budget can be maintain and the targets can be reach on time.