answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sleet_krkn [62]
1 year ago
11

Miguel, Inc. reported net income of $2.5 million in 2022. Depreciation for the year was $160,000, accounts receivable decreased

$350,000, and accounts payable decreased $280,000. Compute net cash provided by operating activities using the indirect approach.
Business
1 answer:
Valentin [98]1 year ago
4 0

Answer:

$2,730,000

Explanation:

The opening cash balance is netted off the cash flows from all activities namely; Operating, investing and financing activities to get the closing cash balance.

The operating activities includes elements such as net income, depreciation and amortization, changes in working capital etc.

Given;

Net income = $2,500,000

Depreciation = $160,000

accounts receivable decrease = $350,000 (inflow of cash)

accounts payable decrease =  $280,000 (outflow of cash)

net cash provided by operating activities using the indirect approach

= $2,500,000 + $160,000 + $350,000 - $280,000

= $2,730,000

You might be interested in
lee company pays its employees on a graduated commission scale 6% on the first $40,000 sales 7% on sales from $40,001 to $80,000
Elina [12.6K]

Answer: c

Explanation:

Because it makes even more sense.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Vignana corporation manufactures and sells hand-painted clay figurines of popular sports heroes. shown below are some of the cos
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

$175,000

Explanation:

Conversion costs are production costs that must be incurred in order to change raw materials into products.

Therefore, we have:

Total of the conversion costs = Cost of clay used in production + wages paid to the workers who paint the figurines = $76,000 + $99,000 = $175,000

8 0
1 year ago
Ethan put $4000 in a 2-year CD paying 5% interest, compounded monthly. After 2 years, he withdrew all his money. What was the am
svp [43]

Answer:

The total amount was $4419.76

Explanation:

The 5% of $4000 is $200 so after a 2 year period added to the amount the original deposit of $4000 then A is the correct and closest equal amount.

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Flora and Fauna Company estimates its doubtful accounts by aging its accounts receivable and applying percentages to various age
vladimir2022 [97]

Answer:

$6,000

Explanation:

When a company makes sales on account, debit accounts receivable and credit sales. Based on assessment, some or all of the receivables may be uncollectible.  

To account for this, debit bad debit expense and credit allowance for doubtful debt. Should the debt become uncollectible (i.e go bad), debit allowance for doubtful debt and credit accounts receivable.

Since the Allowance for Doubtful Accounts has a credit balance of $1,200 before adjustment at December 31, 2016, the additional amount to be allowed

= $7200 - $1200

= $6000

This will be posted as

Debit Bad debt expense  $6000

Credit Allowance for doubtful debt  $6000

4 0
1 year ago
Harrison Enterprises currently produces 8,000 units of part B13. Current unit costs for part B13 are as follows: Direct material
Yakvenalex [24]

Answer:

It is cheaper to make the part in house.

Explanation:

Giving the following information:

Harrison Enterprises currently produces 8,000 units of part B13.

Current unit costs for part B13 are as follows:

Direct materials $12

Direct labor 9

Factory rent 7

Administrative costs 10

General factory overhead (allocated) 7

Total $45

If Harrison decides to buy part B13, 50% of the administrative costs would be avoided.

To calculate whether it is better to make the par in-house or buy, we need to determine which costs are unavoidable.

Unavoidable costs:

Factory rent= 7

Administrative costs= 5

General factory overhead= 7

Total= 17

Now, we can calculate the unitary cost of making the product in-house:

Unitary cost= direct material + direct labor + avoidable administrative costs

Unitary cost= 7 + 5 + 5= $17

It is cheaper to make the part in house.

3 0
1 year ago
Other questions:
  • Andy took out an unsubsidized student loan of $11,000 at a 7.2% APR, compounded monthly, to pay for his last two semesters of co
    14·2 answers
  • Chuck Diesel Burger is a food truck in Houston, Texas. Imagine that Chuck Diesel Burger’s minimum average total cost (ATC) is $3
    14·1 answer
  • If a bushel of wheat costs $6.40 in the US and costs 40 pesos in Mexico and the nominal exchange rate is 10 pesos per dollar, th
    5·1 answer
  • Benny the Barber owns a one-chair shop. At barber college, they told Benny that his customers would exhibit a Poisson arrival di
    7·1 answer
  • Three years ago, Vincent Chow completed his degree in accounting. The economy was in a depressed state at the time, and Vincent
    10·1 answer
  • Before he went to​ college, Jon bought a car from his brother Tony. They agreed that Jon would pay Tony​ $10,000 when Jon gradua
    5·1 answer
  • excerpts from hulkster company's december 31, 2021 and 2020, financial statements are presented below: 2021 2020 accounts receiv
    10·1 answer
  • Prepare separate entries for each transaction for Sunland Company. The merchandise purchased by Splish Brothers on June 10 cost
    7·1 answer
  • Gatson manufacturing company produces 2 types of tires: Economy tire; Premium tire. The manufacturing time and the profit contri
    13·1 answer
  • Goodwin Technologies, a relatively young company, has been wildly successful but has yet to pay a dividend. An analyst forecasts
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!