Answer and Explanation:
The preparation of the analysis showing whether the old machine should be retained or replaced is presented below:
Particulars Retained equipment Replace equipment Change in the net income
Variable cost $1,560,000 $1,230,000 $330,000
($520,000 × 3 years) ($410,000 × 3 years)
Cost of the new
machine $300,000 -$300,000
Net change $30,000
As we can see the amount comes in positive which reflects that the machine should be replaced
Answer:
left _brain mindset (it is the aswer)
i love you so much
Answer:
Ending inventory cost= $1,494
Explanation:
Giving the following information:
Beginning Inventory: 300 $780
Purchases:
May 10: 400 units for $1,170
June 15: 500 units for $1,260 ($2.52 per unit)
August 28: 300 units for $990 ($3.3 per unit)
The company had 500 units were in its ending inventory at the end of the year.
Under FIFO (first-in, first-out), the ending inventory cost is calculated using the cost of the last units incorporated.
Ending inventory cost= 300*3.3 + 200*2.52= $1,494
Answer:
A
Explanation:
Given:
Net sales = $1,500,000
Receivables at January 1, 2019 = $8,000
Receivables at December 31, 2019 = $10,000
NOTE: That is the actual value of the receivables which will give the answer listed in the options according to the question.
Average receivable is given by
((70000 + 8000) + (60000 + 10000))/2
= $75,000
Hence, receivable turnover = net sales / average receivables
= 1,500,000 / 75,000
= 20.0 times
Trade surplus = export - import
17 - 9 billion
The trade surplus is $8 billion
Hope this helps!