Answer:
16,900
Explanation:
Ending Inventory = 30% x 12,000 = 3,600
Beginning Inventory = 30% x 19,000 =5,700
Thus;
19,000 + 3,600 – 5,700 = 16,900
Therefore the Porch Cushion Company need to purchase in August,900 pound of foam of Cushion.
Answer: 9.03%.
Explanation:
Given: The Two Dollar Store has a cost of equity of 11.9 percent, the YTM on the company's bonds is 6.2 percent, and the tax rate is 40 percent.
Debt to equity ratio is .54
i.e. 
Adding denominator to numerator on both the sides, we get,
i.e. Weighted equity = 
From (i)

Adding denominator to numerator on both the sides we get,


Thus, weight of debt=
Now,
Weighted average cost of capital=(Weight of equity) × (cost of equity)+(Weight of debt)×(Cost of debt)×(1-tax rate)

Hence, the weighted average cost of capital is 9.03%.
Answer:
Nashville's residual income = Net profit - Imputed cost of capital
= $3,600,000 - 12% x $9,500,000
= $3,600,000 - $1,140,000
= $2,460,000
Explanation:
Residual income is equal to net income minus imputed cost of capital. Imputed cost of capital is the product of interest rate and capital invested.
<span>When buyers purchase stock at a certain price, and it falls, and then rises back up to its original purchased price, this is called the weak- form EMH. The weak form EMH states that market and securities are random in nature and are not influenced by past events in stock levels.</span>
The answer is <span>Factory owners benefited greatly, while conditions for workers were poor.
During the Industrial Revolution, capitalists were focused on getting more profit. They actually have poor management with worker benefits. Workers work long hours and receive insufficient pay for all their work. Their condition moved them to form Unions and held strikes for decent salary and benefits.
</span>