Answer:
COGS= $31,597.5
Explanation:
Giving the following information:
Direct materials $13.00
Direct labor 8.80
Manufacturing overhead 16.50
Last year, Wooten & McMahon Enterprises produced and sold 825 units
First, we need to calculate the cost of goods manufactured:
cost of goods manufactured= beginning WIP + direct materials + direct labor + allocated manufacturing overhead - Ending WIP
cost of goods manufactured= 0 + 13 + 8.8 + 16.5 - 0= $38.3
Total cost of goods manufactured= 825*38.3= $31,597.5
Now, we can calculate the cost of goods sold:
COGS= beginning finished inventory + cost of goods manufactured - ending finished inventory
COGS= 0 + 31,597.5 - 0= $31,597.5
Answer:
$20,676.53
Explanation:
The qeustion is to determine Future Value of the withdrawal Anna will make in 4 years
Amount in Savings - Amount Withdrawn today) x 1 + rate - Amount to be withdrawn a year from today ) x 1 + rate ∧3 years
$38,654 - $10,000 x 1.023
= $28,564 x 1.023
= 29,313.042- 10,000 =
19,313.042 x 1.023 ∧3
=19,313.042x 1.070599167
$20,676.53
This means that after withdrawing $10,000 to day and another $10,000 one year form today, from Anna's initial savings of $38,654, she will be able to withdraw her entire balance of $20,676.53 in 4 years time.