Answer:
$2.50
Explanation:
Given that,
Dividend Paying out under a policy = 45% of its income
Net income = $1,250,000
Number of shares outstanding = 225,000
Total dividends:
= 45% of its income
= $ 1,250,000 × 45%
= $562,500
Dividend per share:
= Total dividends ÷ Number of shares outstanding
= $562,500 ÷ 225,000
= $2.50
Answer:
Loan percentage = 33.33%
Amount spend on food = 7200
Explanation:
Monica's salary is 45000
Amount spend on loan is 15000
The percentage of amount spend on rent
=15000/45000 x100
=0.33333 x 100
=33.33 %
Amount spend on loan = 15,000
The remaining amount = 45,000 - 15,000
=30,000
24% of 30,000 is spent on food
Actual amount = 24/100 x 30,000
=0.24 x 30,000
=7200
Amount spent on food = 7200
Answer:
a. predicting the current salary of an employee, given the initial salary and the number of years the employee has been in his or her current position
b. predicting the number of home runs a baseball player will hit in the next season, given the number of home runs the player hit in the previous season and the number of doubles the player hit in the previous season
Explanation:
Multiple regression is a regression method that is employed to to predict the value of a variable, called the dependent variable, based on the value of two or more other variables, called the independent variables.
From the question, on the following two options have one dependent and at least two independent variables as indicated below:
a. "<em>the current salary of an employee</em>" is the dependent variable. "<em>the initial salary</em>" is the first independent variable, and "<em>the number of years the employee has been in his or her current position</em>" is the second independent variable.
b. "<em>the number of home runs a baseball player will hit in the next season</em>" is the dependent variable. "<em>the number of home runs the player hit in the previous season</em>" is the first independent variable, and "t<em>he number of doubles the player hit in the previous season</em>" is the second independent variable.
Answer:
b. have reason to know of the cause of the failure.
Answer and Explanation:
The effect of undervaluation of Inventory is shown below:-
Inventory Understated = Inventory counted + Correct value of inventory
= $545,000 - $554,000
= $9,000
Now, the effect of undervaluation of Inventory is
Cost of goods overstated by $9,000
Net income understated by $9,000
Retained earning understated by $9,000
Assets (Current assets - Inventory) understated by $9,000