Answer:
Future value= $151,018.51
Explanation:
Future value of money measures how much a present amount of money will be in the future at a given interest rate.
The interest gained on money shows the time value of money. One dollar today is less than one dollar in one year's time
The formula for future value is
Future value = Present value * (1 + rate)^time
As we have two periods in this case (10 years and 20 years)
Future value = Present value * {(1 + rate1)^time1} * {(1 + rate2)^time2}
Future value = 12,500 * {(1 + 0.07)^10} * {(1 + 0.095)^20}
Future value= $151,018.51
For this you're going to use the I=PRT formula! so i=interest, p=principal, r=rate, and t=time (in years). so basically here we are going to plug in the equation, I=(2700)*(0.016)*(0.5) and we get 21.60! I=PRT is a simple interest formula, which is used for the simple plug and chug equations like this. Just remember to convert months to years and move over your decimals!
The type of financing that Pete has secured is VENTURE CAPITAL. Venture capital is a type of private equity, a form of financing that provides funds by private investors to new companies with high potentials or emerging companies that are deemed to have high potentials. In return for the money provided by the private investors, they become part owners in the company.
In 2013, Toyota changed its organizational structure from the centralized structure to:
- the Global hierarchy,
- the Geographic divisions, and
- the Product-based divisions.
This change was made to adapt the consumer's demand in each of the regional markets all over the world. The most important element of this structure is the speed of handling issues and problems of all Toyota's branches. However, this structure also has a weakness which is the decreasing of headquarter's control over the global organization.
Answer:
$1,280,000
Explanation:
We know that
Debt to equity ratio = Debt ÷ total equity
0.6 = $360,000 + $120,000 ÷ total equity
0.6 = $480,000 ÷ total equity
So, the total equity = $800,000
In the balance sheet, the assets, liabilities, and stockholder equity is recorded. In this the accounting equation is used which is shown below:
Total assets = Total liabilities + stockholder equity
= $480,000 + $800,000
= $1,280,000