Answer:
Dividend expense will be $20000
Explanation:
We have given share used = 12000 shares
And Treasury stock = 2000 shares
It is given a regular dividend of $2 per share
We have to find the dividend stock
Outstanding share = Share used - treasury stock = 12000 - 2000 = 10000 shares
So dividend expense = $2×10000 = $20000
So dividend expense will be $20000
Answer:
flexible budget amount for canoe sales revenue for April is $72000
Explanation:
given data
sell = 100 canoes
average sales price = $600
sold = 65
total sales = 130
canoes at an average price = $595
actual sales = 120 canoes
to find out
flexible budget amount for canoe sales revenue for April
solution
we know here for flexible budget april sale unit are = 120
and selling price is $600
so that April sales will be here = 120 × 600
April sales = 72000
so flexible budget amount for canoe sales revenue for April is $72000
Answer:
Explanation:
The coach of a college men’s soccer team records the resting heart rates of the 27 team members. You should not trust a confidence interval for the mean resting heart rate of all male students at this college based on these data because;
(a) with only 27 observations, the margin of error will be large.
(b) heart rates may not have a Normal distribution.
(c) the members of the soccer team can’t be considered a random sample of all students.
Answer:
a. What is the MRP per driver per day?
- the marginal revenue product per driver = 60 packages x $20 = $1,200 per day
b. Now suppose that a union forces the company to place a supervisor in each vehicle at a cost of $300 per supervisor per day. The presence of the supervisor causes the number of packages delivered per vehicle per day to rise to 60 packages per day What is the MRP per supervisor per day? By how much per vehicle per day do firm profits fall after supervisors are introduced?
- if the drivers were already delivering 60 packages per day without the supervisor, then the addition of the supervisor doesn't change anything. So the MRP of the supervisor is $0. That means that the company's profits will decrease by $300 per day due to the supervisors.
c. How many packages per day would each vehicle have to deliver in order to maintain the firm's profit per vehicle after supervisors are introduced?
- $300 / 20 = 15 packages per day
- in order to maintain the profit per vehicle, each team of delivery man + supervisor should be able to deliver 75 packages per day.
d. Suppose that the number of packages delivered per day cannot be increased but that the price per deliver might potentially be raised. What price would the firm have to charge for each delivery in order to maintain the firm's profit per vehicle after supervisors are introduced?
- $300 / 60 = $5
- the price of each package delivered should increase by $5 to $25 per package.
Answer:
The statement is: True.
Explanation:
<em>Helpful team members</em> are those who take advantage of their expertise to help the team achieve its goals faster or at least at the expected time. More than troublemakers they are problem solvers. Helpful team members act proactively, tend do be charismatic and enthusiastic, and motivate others to continue working towards a common goal.