The answer to this question is <span>assets decrease; stockholders' equity decreases
The journal for this transaction would be
Debit: Rent expense xxxxx
Credit: Cash xxxx
Since cash is considered an asset, it will decrease asset if it placed on credit.
Since expense will reduce net income that will be allocated to stockholders' equity, it will reduce stockholders' equity when placed on debit </span>
Answer:
Predetermined manufacturing overhead rate = $29
Explanation:
Given:
Estimated manufacturing overhead = $591,600
Estimated direct labor hours = 20,400
Actual manufacturing overhead = $551,820
Actual direct labor hours = 21,800
Computation of predetermined manufacturing overhead rate:
Predetermined manufacturing overhead rate = Estimated manufacturing overhead / Estimated direct labor hours
Predetermined manufacturing overhead rate = $591,600 / 20,400
Predetermined manufacturing overhead rate = $29
Note: Actual manufacturing overhead and labor hours do not include in the computation of predetermined manufacturing overhead rate.
Answer:
rebate
Explanation:
Rebates are used in marketing as discounts for qualifying customers. Instead of offering a general broad discount to every customer, when companies use rebates they can decide what type of customers will receive them. Even some customers that could qualify for the rebate wouldn't get it, since they need to send a form provided by the company and not everyone will be willing to do it.
The approaches would be the best way for Charice to communicate this to her manager is Send an email to her manager requesting a meeting to talk in person about her concerns. Mark the importance level as high. Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions here.
Answer:
B) the interest rate is zero and the number of compounding periods decrease.
Explanation:
When you are calculating the present value of a future cash flow if the discount rate (interest rate) is lower, the higher the present value. Also, if the number of periods is shorter, the present value will be higher.
Inversely, a higher discount rate or larger number of periods, the lower the present value.
Since the smallest possible discount rate is 0, then that would maximize the present value, along with shorter periods.