Answer:
Contribution margin= $15
Explanation:
Giving the following information:
Sales May in units:
Budget:
Tulips= 4,950
Geraniums= 3,300
Actual:
Tulips= 4,420
Geraniums= 4,080
Contribution margin:
Budget:
Tulips= $11
Geraniums= $21
Actual:
Tulips= $12
Geraniums= $19
We need to calculate the budgeted contribution margin per composite unit.
First, we need to calculate the percentage of sales for each plant.
Total units= 8250 units
Tulips= 4950/8250= 0.6
Geranius= 3300/8250= 0.4
Contribution margin= (0.6*11)+(0.4*21)= $15
Answer: See explanation
Explanation:
1. Dr Deferred revenue 2,000
Cr. Rent revenue 2,000
2 Dr. Insurance expense 6,600
Cr. Prepaid insurance 6,600
3 Dr Salaries expense 3,000
Cr Salaries payable 3,000
4 Dr Interest expense 250
Cr Interest payable 250
5 Dr Supplies expense 3,900
Cr Supplies. 3900
N. B:
Rent revenue for December was calculated as:
= $4,000 x 1/2
= $2,000
Insurance expense for the current year was calculated as:
= $13,200 x 6/12
= $6,600
Interest expense:
= $15,000 x 10% x 2/12
= $15000 × 0.1 × 2/12
= $250
Supplies expense:
= $1,000 + $3,400 - $500
= $3,900
They focus on direct payment for services provided for caregivers. This money can be used to procurement of any service or services that encounter the person's measured needs. As the money given to the person is specified in lieu of the local specialist providing the care, the money rests public money have its place to the local government who creates the expenditures.
Answer and Explanation:
<u>I would most likely do this:</u>
Explain the issue to the team and praise them for their work in my absence. I would let them know there would be more time soon. It is very essential to praise and appreciate these efforts by the associates since I have been absent for a while and do not know what efforts they have been putting in.
<u>I would be least likely to:</u>
Talk to the manager to explain this situation or propose that my some of my commitments are eased for me to have more time with my team
Answer:
Total amount= $12,558.68
Explanation:
Giving the following information:
Every three months, she deposits $550 in her bank account, which earns 8 percent annually but is compounded quarterly Four years later, she used the entire balance in her bank account to invest in an investment at 7 percent annually.
First, we need to calculate the total accumulated money after four years with the following formula.
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= deposit= 550
N= 16
i=0.08/4= 0.02
FV= {550*[(1.02^16)-1]}/0.02= 10,251.61
Now, we calculate the second investment:
FV= PV*(1+i)^n= 10,251.62*(1.07^3)= $12,558.68