Answer:
77.48 units
Explanation:
Data provided in the questions
Annual demand = 395 units
Ordering cost = $38
Holding cost per unit per year = $5
The computation of the economic order quantity is shown below:


= 77.48 units
hence, the economic order quantity is 77.48 units
We simply applied the above formula so that approximate units could come. And it always expressed in units
Answer:
To minimize risk, investors should investigate the market and diversify its portfolio.
Interest that builds on the principle and the interest already gained is compound interest
Money invested in a CD
always have a fixed rate of return and is less risky than money used to purchase a home.
Answer:
7.49%
Explanation:
n = Number of payment periods = 3
P = Total lease payment = Annual lease payment * Number of period = $20,700 * 3 = $62,100
FV = fair value of the machine = $50,000
Implicit rate = [($62,100 / $50,000)^(1 / 3)] - 1 = 0.0749, or 7.49%
Answer:
$27,900
Explanation:
The computation of adjusted cash balance is shown below:-
Adjusted cash balance = Balance at May 31 - bank service fees - NSF check
= $28,525 - $25 - $600
= $27,900
Therefore for computing the adjusted cash balance we simply deduct the bank service fee and NSF check from balance at may 31
Hence, the adjusted cash balance is $27,900
Answer:
$6,195 for te 20119-2020 year.
Explanation:
The Pell Grant is a financial aid given to students who have money needs and doesn't have an undergraduate degree. The amount a person can get changes every year depending on several factors like family contribution and if the student will be attending full-time or part-time but the maximum amount for the year 2019-2020 is $6,195.