Answer:
economic costs = $56,000
Explanation:
given data
seeds = $2,000
fertilizer = $3,000
pesticides = $6,000
earning = $45,000
solution
total Accounting cost of Mr. jernigan is
total Accounting cost of Mr. jernigan = $2,000 + $3,000 + $6,000
total Accounting cost of Mr. jernigan = $11,000
and
economic costs = accounting costs + opportunity costs
economic costs = $11,000 + $45,000
economic costs = $56,000
Answer:
Manufacturing cost: $
Direct material ($6.50 x 3,200) 20,800
Direct labour ($2.40 x 3,200) 7,680
Manufacturing overhead ($1.10 x 3,200) 3,520
Supervisory salaries 13,600
Depreciation 5,500
Other fixed costs <u>2,200</u>
Total manufacturing cost <u> 53,300</u>
Explanation:
Total manufacturing cost is the aggregate of direct material, direct labour,variable manufacturing overhead and fixed costs. Fixed costs include supervisory salaries, depreciation and other fixed costs. Direct material cost per unit, direct labour cost per unit and manufacturing overhead cost per unit should be multiplied by the budgeted units per month.
Yes, how many peoples luggage they can manage to loose and still be in buisness
Answer:
c.income from operations before service department charges was $1,650,000
Explanation:
We can see from the information in the question, that income from operations and service department charges sum a total of $1,650,000
Gross income before service department charges = $975,000 + $675,000
= $1,650,000