Answer: $11,000
Explanation:
Working capital is calculated as the difference between current assets and current liabilities.
For 2024 therefore, the working capital is:
= (Cash + Net accounts receivable + Short−term Investments + Merchandise Inventory) - Current liabilities
= (54,000 + 95,000 + 13,000 + 140,000) - 291,000
= $11,000
$1,032.19. Assume that the next coupon payment is exactly six months away. a) What is the yield-to- maturity of the bond? b) What is the effective annual rate
Answer:
Geographic departmentalization
Explanation:
Departmentalization is a process of grouping activities, jobs and people in an organization into departments.
<u>When an organization has its clients located in different regions of a country, it is best to adopt the </u><u>geographic departmentalization</u><u>.</u>
This involves grouping the its activities based on geographic territory, so it can <u>maintain better control</u> and <u>provide products and services that specifically suit the needs of its clients in each region or territory.</u>
Answer:
The lease should be classified as an operating lease, and a lease liability should be recorded at the inception of the lease.
Explanation:
Operating lease is a contract that allows for the use of an asset but does not convey ownership rights of the said asset.
Lease liability is defined as a financial obligation to make the payments arising from a lease and it is calculated on a discounted basis.
22,938 is what he should pay for the annuity.
Given;
Pv = 5000
r = 4.5
n = 5
Formula of Annuity payment is; P = r(PV) / 1 - (1 + r)^-n
= 5000 * 0.045 / 1 - (1+0.045)^-5
= 22,938
Just follow the formula of the annuity payment and you can get the final answer you are looking for. The answer in this question is $22,938