Answer:
total savings using CFL light bulbs = $47.09
Explanation:
We can compare the costs of 8,000 hours of lighting:
incandescent light bulbs
- you need 8 incandescent light bulbs to generate 8,000 hours of lighting = 8 x $0.70 = $5.60
- they will consume a total of 150 watts x 8,000 hours = 1,200 kWh x $0.05 per kWh = $60
- total cost = $5.60 + $60 = $65.60
CFL light bulbs
- you need one CFL light bulb to generate 8,000 hours of lighting = $5.71
- it will consume a total of 32 watts x 8,000 = 256 kWh x $0.05 = $12.80
- total cost = $5.71 + $12.80 = $18.51
total savings = $18.51 - $65.60 = -$47.09
Answer:
16,900
Explanation:
Ending Inventory = 30% x 12,000 = 3,600
Beginning Inventory = 30% x 19,000 =5,700
Thus;
19,000 + 3,600 – 5,700 = 16,900
Therefore the Porch Cushion Company need to purchase in August,900 pound of foam of Cushion.
The correct answer is job specifications. Job specifications
is being defined as a statement in regards of the essential components of the
job class by which it includes the summary of the work that are to be
performed, responsibilities, minimum qualifications, and as well as the primary
duties.
Answer:
In my opinion they can be a big problem because if you can not use the uber in some community it's useless but they are banning ubers because the taxis business are loosing money and the uber is replacing the taxi business.
There is an own opinion question, so try to answer by yourself
Answer: D
Explanation:
It's best to review your notes and clarify to make sure that you understand what the speaker has said grasped the idea.
~~~Inuola1234