The independent variable is the one being manipulated (or changed) in order to study the effects. In this case the independent variable is the $5 price change.
Answer:
The answer is C
Explanation:
This is an interest expense.
In accounting, the rule is as follows:
Debit side increases asset and expenses while credit side decreases liability, shareholders' equity and sales or revenue.
Credit side decreases asset and expenses while credit side increases liability, shareholders' equity and sales or revenue.
2 points on $400,000 means the interest charge is 2 percent on $400,000.
So we have 0.02 x $400,000
$8,000.
It will be a debit side because it is an increase in expense.
Dividend Yield ratio is calculated as percentage by dividing the Dividend per share by Market price per share. The formula for the Dividend Yield ratio is as follow:
Dividend Yield = Dividend per share / Market Price per share
We are given:
Dividend per share =$1.60
Market Price per share =$48
Hence, Dividend Yield = 1.60 /48 = 0.033 = 3.3%
Answer:
the total cost is $23,200
Explanation:
The computation of the total cost of the 2,000 units transferred is as follows:
= Total cost at that point + other cost
= $13,600 + (2,000 × (1 - 0.40) × $8)
= $13,600 + 2,000 × 60% × $8
= $13,600 + $9,600
= $23,200
hence, the total cost is $23,200