Answer:
$166.8
Explanation:
Given that,
Units expected to produced = 400,000 units
Machine hours required = 1.2 each
Manufacturing overhead costs:
= Department 1 + Department 2
= $2,530,000 + $2,752,000
= $5,282,000
Total Machine hours:
= Department 1 + Department 2
= 30,000 MH + 8,000 MH
= 38,000 MH
Overhead cost per machine hour:
= Manufacturing overhead costs ÷ Total Machine hours
= $5,282,000 ÷ 38,000 MH
= $139 per MH
Overhead cost per unit:
= Overhead cost per machine hour × Machine hours required for each
= $139 per MH × 1.2
= $166.8
Answer:
superseding cause
Explanation:
According to my research on different liability law suits, I can say that based on the information provided within the question Iris will not be liable for this second set of injuries because the plane crash was a superseding cause. This refers to an accident that happens after another (initial accident) has already occurred in which an injury has happened. In this type of situation the person who caused the initial accident is not responsible for the second accident or injuries caused by it.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer:
The unit=9
Explanation:
The Cost of underage Cu= price -cost =200-0 =200 ( as there is no variable cost of the unsold room)
Cost of overage Co= cost - salvage value = 0 -(-325) =325
Service level = Cu / Cu+Co = 200/ 325+200 = 0.3809
which corresponds to the z value of -0.3
the optimum overbooking = mean + z x SD
= 10+ 3 x (-0.3) =9
Answer:
D. Marginal revenue for producing the 9 units is $15
Explanation:
TR(8) = $48
TR(9) = $63
MR(9) = TR(9) - TR(8) = $63 - $48 = $15
AR(8) = TR(8) / 8 = $48/8 = $6
AR(9) = TR(9)/9 = 63/9 = $9
Note: TR=Total revenue, AR= Average Revenue and MR=Marginal Revenue
So, the only correct option is option d
Answer:
D) readily available substitute products.
Explanation:
Porters five explains the following
- Threat of new entry
- Bargaining power of suppliers
- Bargaining power of buyers
- Threat of substitution
A) lack of importance of the buyer to the supplier group.
True. Buyers have less bargaining power as compared to suppliers
B) high differentiation by the supplier.
True. Higher differentiation leads to competitive advantage and rivalry within the market.
C) dominance by a few suppliers.
True. This falls under threat of new entry as the fewer suppliers create barriers such as capital requirement and licensing requirements to prevent new entrants
D) readily available substitute products.
False. This means there are more suppliers in the market that are ready to substitute a product thus making suppliers less powerful.