Answer:
Budgeted Operating expense= $505,375
Explanation:
Giving the following information:
Operating Expenses Variable Operating Costs $.75 per unit sold
Fixed Operating Costs $475,000
Other Info: Units sold in 2016 40,500
To determine the budgeted operating expense, we need to use the following formula:
Operating expense= total fixed operating expense + total variable operating expense
Operating expense= 475,000 + 0.75*40,500= $505,375
The <span>amount of direct labor should Regan charge to work-in-process is the wages at base direct-labor rates, which is $325,000.00. Shift Differentials and Overtime Premiums are not included,</span>
Answer:
C) Return on Assets is 7.8% for Gordon and 6.2% for Jordan. Thus, Gordon is more profitable than Jordan
Explanation:
please find attached a clear image of the table used in answering this question
Return on assets = net income / average total assets
average total assets = (beginning assets + ending asset) / 2
for gordon
average total assets = (1420 + 1600) / 2 = 1510
ROA = 118 / 1510 = 0.078146 = 7.8%
For Jordan,
average total assets = (2,230 + 2,020) / 2 = 2125
ROA = 132 / 2125 = 0.062118 = 6.2118%
The ROA figure shows how well a company converts assets into net income. The higher the ROA number, the better as it means the firm earns more money on less investment
Answer:
Steps to Reviewing it:
- Look for the unweighted and Total GPA
- Look at the individual grades for the various subjects by semester then by GP.
- Look at the explanation of marks
- Finally look at the comments made on the report
Sections drawn to:
- Total GPA
- Grades in certain courses such as Computer Science, Commerce and Chemistry.
- Comments from teachers
Important to me
- That I pass all my subjects as much as possible and cause my teachers less grief.
Important to my parents
- That I pass all my subjects by the best margins possible.
Actions if something looks wrong:
- Investigate on my own first for instance, if a grade is not what it should be, go through term papers and be sure of the results.
- Go to relevant authority to complain.
Answer:
The principal amount to be to be invested=$46,613.95
Explanation:
The total amount that Lou needs to invest with Reel bank in order to have for new equipment in 7 years is known as the principal amount.
The formula for calculating total amount on investment compounded quarterly;
A=P(1+r/n)^nt
A = the future value of the investment, including the interest
P = the initial investment amount
r = the annual interest rate
n = the number of times that interest is compounded per unit t
t = the time the money is invested or borrowed for
For our case;
A=$70,000
P=p
r=6/100=0.06
n=compounded quarterly=4
t=7 years
replacing;
70,000=p(1+0.06/4)^(4×7)
70,000=p(1.015)^28
70,000=1.517 p
1.517 p=70,000
p=70,000/1.517
p=46,613.95
The principal amount to be to be invested=$46,613.95