Answer:
$3,900
Explanation:
A speed boat bought for $13,000 depreciates at 10% per annum compounded continuously. What is its value after 7 years?
Round the answer to nearest dollar.
Amount of depreciation per annum = 13,000 x 10% = $1,300
Amount of depreciation in 7 years = 1,300 x 7 = $9,100
Value of Speed boat after 7 years = 13,000 - 9,100 = $3,900
Answer:
Your best option would be for higher quality repairs and higher quality equipment, this would save you more money and time in the long run where you have the ability to do other things.
Explanation:
Mark as Brainliest please!
Ill give u a cookie
Answer:
1. 1.22
Explanation:
P = Price of money clip
S = Supply of money clip
P1 = 0.75
P2 = 0.90
S1 = 8,000
S2 = 10,000
Mid point Formula = [ ( S2- S1 ) / ( P2- P1 ) ] / [ ( ( S2+ S1 ) / 2) / ( ( P2 + P1 )/2 ) ]
Price Elasticity of Supply = [ ( 10,000- 8,000 ) / ( 0.90- 0.75 ) ] / [ ( ( 10,000+ 8,000 ) / 2) / ( ( 0.90 + 0.75 )/2 ) ]
Price Elasticity of Supply = (2,000 / 0.15) / (9,000 / 0.825)
Price Elasticity of Supply = 13,333.33 / 10909.09
Price Elasticity of Supply = 1.22
Answer:
$ 10512000
Explanation:
The market value of Madison investment which is the aggregate value of the company's investment =$ 12 million
The book value = assets - liabilities = (1700000 - 419000) ×0.4 = $ 51240
The year-end balance = $ 51240 + $ 10 million = $ 10512000 approx
Answer:
A) 100
Explanation:
total sales 3,600 units
cost per unit $200
cost of placing order $40
holding cost $20 per year
working days 360 per year
lead time 5 days
If Mark orders 200 units each time, his average inventory ?
daily sales = total sales / working days = 3,600 / 360 = 10 units per day
number of orders per year = 3,600 / 200 = 18
Mark places one order every = 360 days / 18 orders = 20 days
average inventory = (200 units / 20 days) x 10 days = 100
I assume that mark has some type of safety stock that allows him to hold enough inventory to cover for the 5 day lead time.