Answer:
50% share.
Explanation:
Given:
There are only three firms in a market.
The largest firm has sales of $500 million.
The second-largest has sales of $300 million.
The smallest has sales of $200 million.
Question asked:
The market share of the largest firm is ?
Solution:
As we know:

Total sales of the largest company = $500 million.
Total sales of the market = Sales of largest firm + Sales of second largest firm+ Sales of smallest firm
Total sales of the market = $500 million + $300 million + $200 million
= $1000 million


Therefore, the market share of the largest firm is 50%.
Answer:
The correct answer is letter "E": modular design.
Explanation:
Modular design is a type of approach by which a design is divided into independent components called modules that can be arranged among them creating different systems. The greatest advantage of modular design relies on customization since the modules can be easily upgraded or changed.
Answer:
Total assets turnover = 1.2 times
Explanation:
Total assets turnover tells the efficiency of a firm's assets in generating revenue.
The formula for total assets turnover is net sales over average total assets.
Total assets turnover = Sales / average total assets
Total assets turnover = 3010 / 2510 = 1.199 or 1.2 times
Answer: a.Political-legal b. General environment
Explanation:
Political-legal dimension of a company's legal environment include legal restrictions on a business as well as public uproar for that restriction.
Answer:
$9,3
Explanation:
COST RETAIL RATIO
Inventory, May 1 $10,440 $14,500 .72
Purchases 31,550 42,900
Freight-in 2,000
Purchase discounts
(250)
Net markups 3,400
Net markdowns (1,300)
Totals excluding beginning inventory
33,300 45,000 .74
Goods available $43,740 59,500
Sales (46,500)
Inventory, May 31 $13,000
Estimated inventory, May 31
($13,000 × .72) $ 9,360