Answer:
$6,130
Explanation :
The adjusted cash balance can be determined by doing the following steps
- Prepare an updated Cash Book to update the Cash Book Balance and,
- Prepare a Bank Reconciliation Statement to check the accuracy of the new Cash Book Balance
<u>Step 1 : Updated Cash Book</u>
Cash Book (Bank columns only)
Debit :
Unadjusted Balance as at April 30 $ 6,210
Credit Transfers $ 640
Total $6,850
Credit:
Bank charges $ 110
Dishonored checks $ 610
Adjusted Balance (Balancing figure) $6,130
Total $6,850
Step 2 : Bank Reconciliation Statement
Bank Reconciliation Statement as at April 30
Balance as per Cash Book (updated) $6,130
Less Outstanding Lodgements ($ 1,430)
Add Unpresented Checks $ 750
Balance as per Bank Statement $5,450
Answer: 1300
Explanation:
From the equation,
Qxs = 200 + 4Px - 3Py - 5Pw
where
Px = price of X = 500
Py = price of y = 250
Pw = price of input w = 30
Putting the figures back into the supply equation, we have:
Qxs = 200 + 4Px - 3Py - 5Pw
= 200 + 4(500) - 3(250) - 150
= 200 + 2000 - 750 -150
Qxs = 1300
Answer:
amount of the check = $3430
Explanation:
given data
sells merchandise account = $5000
credit terms of 2/10, n/30
Company returns = $1500
to find out
amount of the check
solution
we will find here amount of the check that is express here as
amount of the check = (sells merchandise account - Company returns) × (100 - n ) .......................1
put here value in equation 1 we get
amount of the check = (5000 - 1500 ) × (100% - 2%)
amount of the check = (3500 ) × (98%)
amount of the check = $3430
Answer: Planning, Programming, Budgeting and Execution system (PPBE).
Explanation:
The decision support system that is a "calendar-driven process and offers the basis for informed affordability assessment is the Planning, Programming, Budgeting and Execution system (PPBE).
The Planning, Programming, Budgeting, and Execution (PPBE) is simply used in the allocation of resources.
Answer:
ROI for the year will be equal to 10 %
Explanation:
We have given to total sales = $1500000
Controllable margin = $220000
Total average assets = $2200000
And fixed cost = $60000
We have to find the ROI of the year
ROI is given by
= 10 %
So ROI will be equal to 10 %