Answer: a. $5.50
b. $6.1
c. $3,500,000
Explanation:
a. From the question, we are informed that Hawar International is a shipping firm with a current share price of $5.50 and 10 million shares outstanding and that Hawar announces plans to lower its corporate taxes by borrowing $20 million and repurchasing shares.
We are informed that Hawar announces plans to lower its corporate taxes by borrowing $20 million and repurchasing shares. This is a transaction and therefore, the value if the share won't be changed. So, the value for the share will still be $5.50.
b. If the only imperfection is corporate tax rate of 30%, the share price after this announcement will be:
= [30% × (20million/10million)] + $5.50
= [0.3 × 2] + $5.50
= $0.6 + $5.50
= $6.1
Therefore, the share price be after this announcement will be $6.1.
c. If the share price rises to $5.75 after this announcement, the PV of financial distress costs Hawar will incur as the result of this new debt will be:
= ($6.1 - $5.75) × 10,000,000
= $0.35 × 10,000,000
= $3,500,000
Before your first day of work, it is a good idea to : C. Drive to work to see how long it takes
One of the most important thing to do in your first day of work is to display a good first impression, and coming late to your work at the first day will destroy your boss' first impression about you, in order to avoid that, you should check out the amount of time needed to get to work
Answer:
total savings using CFL light bulbs = $47.09
Explanation:
We can compare the costs of 8,000 hours of lighting:
incandescent light bulbs
- you need 8 incandescent light bulbs to generate 8,000 hours of lighting = 8 x $0.70 = $5.60
- they will consume a total of 150 watts x 8,000 hours = 1,200 kWh x $0.05 per kWh = $60
- total cost = $5.60 + $60 = $65.60
CFL light bulbs
- you need one CFL light bulb to generate 8,000 hours of lighting = $5.71
- it will consume a total of 32 watts x 8,000 = 256 kWh x $0.05 = $12.80
- total cost = $5.71 + $12.80 = $18.51
total savings = $18.51 - $65.60 = -$47.09
if im not mistaking it's cause Nepal is rich in resources even if it's economically poor, the resources there are outstanding.
<span>He would apply for a variance. This would allow John to deviate from the current zoning laws as set by the location that he is living in. This variance would give John the ability to build his home to the dimensions required by the land, as well as still being able to meet the specifications he is wanting.</span>