Answer:
Answer for the question : Stan's tax for 2018 =105+240 = $345.
"Unearned Income of Minor Children and Certain Students (LO 6.4) Brian and Kim have a 12-year-old child, Stan. For 2019, Brian and Kim have taxable income of $52,000, and Stan has interest income of $4,500. No election is made to include Stan's income on Brian and Kim's return. Click here to access the income tax rate schedules and the trust and estate tax rate schedules.a. For purposes of the tax on a child's unearned income, calculate Stan's taxable income.b.Calculate Stan's earned taxable income."
is explained in the attachment.
Explanation:
Answer:
C. 30,210
Explanation:
Cost of merchandise sold = cost of merchandise purchase - cost of merchandise left in inventory
= Purchases of $32,000 - Purchases discounts of $960 - Purchases returns and allowances of $1,200 + Freight In of $1,040
- ( Merchandise inventory at September 30 of $6,370 - Merchandise inventory September 1 of $5,700)
= 32,000- 960- 1,200+1,040 - 670 = 30,210
Answer:
1. U. None of these
2. Variable overhead price variance = $2,000 F
Variable overhead efficiency variance = $4,000 U
Explanation:
Please see attachment.
Answer:
American imperialism
Explanation:
is a term that refers to the economic,military and cultural influence of the United States on other countries.
Answer:
a. 41.6 million
b. 42.28 million
Explanation:
A) GIven
forecast in june = Sjune = 42 million
Checks recived in june = Xjune = 40 million
Smoothing constant = a = 0.2
So for july
Sjuly = a*Xjune + (1-a)*Sjune
=0.2*40 + (1-0.2)*42 million
=8+33.6 = 41.6 million
B) forecast in july = Sjuly = 41.6 million
Checks recived in july = Xjuly = 45 million
Smoothing constant = a = 0.2
So for August
Saugust = a*Xjuly + (1-a)*Sjuly
=0.2*45 + (1-0.2)*41.6 million
=9+33.28 = 42.28 million
<em>Note: This uses an exponential smoothing to forecast the results, but from the number of checks recived we see that it increases linearly. So we need a linear forecasting method .</em>