Answer:
The company should make the components because incremental costs are $2 less than the purchase price
Explanation:
The cost of making each unit of component = Direct Labour + Direct Material + Variable Overhead*
*The overhead cost of $4 contains both a fixed and variable element. It has been mentioned that 25% of overhead cost is incremental i.e. it increases with each additional unit produced (marginal cost). The incremental cost is the variable element.
Variable element = $4 x 25% = $1
Fixed element = $4 x 75% = $3
Thus, the cost of making each unit of component = $5 + $2 + $1 = $8,
whereas the cost of purchasing each unit of complement is $10. Hence, the company should produce the component as it is less by $2 ($10 - $8) to produce than it is to purchase.
Answer:
e. diversity-focused
Explanation:
-Ethical culture refers to a culture in which people behave according to the group of values and standards set by the organization.
-Friendly is a culture where there is a good working environment in which people are nice and kind.
-Innovative is a culture in which leaders motivate people to think differently and propose new things.
-Customer-responsive is a culture in which people focus on taking care of customer's needs.
-Diversity-focused is a culture in which the company is open to people with different backgrounds where there is freedom to offer new perspectives that allows to generate debate and people is more willing to take risks.
According to this, the answer is that the type of culture that would most likely include characteristics such as openness, freedom, debate, and risk-taking is diversity-focused.
What is the question? sorry I can't help
Answer: there should be 8 new books in each package and there should be 24 used in each package.
Explanation:
8 time 17 is 136 then you add 24 times 7 and you get 168. Then you add that together to get a total of 304 dollars
Answer:
$0.70 and 3.3
Explanation:
Data provided in the question
Household spending for each additional dollar = $0.70
And, the remaining amount = $0.30
So in the given case,
The marginal propensity to consume (MPC) = household spending for each additional dollar i.e $0.70
And, the Spending multiplier is
= 1 ÷ 1 - MPC
= 1 ÷ 1 - $0.70
= 1 ÷ $0.30
= 3.3