Answer:
55.58
Explanation:
Data provided in the question;
Initial demand per month, Q₁ = 3
Final demand per month, Q₂ = 5
Initial price, P₁ = $33,200
Final price, P₂ = $33,500
Now,
elasticity of demand using midpoint method is calculated as :
=
or
= 
on substituting the respective values, we get
= 
or
= 
or
= 
= 55.58
Answer:
$23,709
Explanation:
Data provided in the question:
Amount of bond issued = $700,000
Duration = 5 years
Interest rate = 8%
Selling amount of bond = $728,700
Market rate of interest = 7%
Now,
Interest paid = Amount of bond issued × Interest rate
= $700,000 × 0.08
= $56,000
Interest expense = Amount of bond sold × Market Interest rate
= $728,700 × 0.07
= $51,009
unamortized premium = Selling amount of bond - Amount of bond issued
= $728,700 - $700,000
= $28,700
Amortized amount = Interest paid - Interest expense
= $56,000 - $50,009
= $4,991
Balance of the premiums on bonds payable account immediately following the first interest payment
= unamortized premium - Amortized amount
= $28,700 - $4,991
= $23,709
Answer:
The total March sales that Kittyz anticipated is $100,000.
Explanation:
The details of beginning and ending inventory are irrelevant for sales; they are relevant only for production quantity.
total March sales for Kittyz anticipated = 20000*$5
= $100,000
Therefore, The total March sales that Kittyz anticipated is $100,000.
Answer:
The answer is: ALL THE OPTIONS ARE WRONG
Explanation:
A) In the short run, the firm will shut down if the price of its product is < $12.
B) In the long run, the firm will shut down if the price of its product is < $15.
C) The minimum value of variable cost equals the variable cost of producing 1 single unit, not the variable cost of producing 200 units.
D) If the firm's fixed costs are $500, it means that they decreased. According to the question the fixed costs were $690 (230 units x $3 per unit). So if the fixed costs decrease, then the average total cost should also decrease, not increase to $16.
Answer:
Yes they can continue advert but only if the 1% is equivalent or greater than the 10$ spent on advert.
Explanation:
There is an increase in revenue by 1%, this indicates that a number of people were attracted to the product because of the advert. With this the company might do better with consistent advert in subsequent year. They can change the channel of advert, improve on the quality of advert or change the time and location of the advert. Infarct, the 1% increment in revenue can be up to 20$ since we are not sure of the exact company's revenue. But if the 1% is far lower than the amount spent, the company can seek advice from professionals.