Answer: $112000
Explanation:
First, we calculate the book value in year 7 which will be:
= Depreciation × Balance life
= $400,000 × 3/10
= $120,000
Then, the cash flow as a result of the transaction will be:
= Asset sale - (Asset - Book value) × Tax rate
= 110000 - [(110000 - 120000) × 20%]
= 110000 - (-2000)
= 110000 + 2000
= 112000
Answer:
1. U. None of these
2. Variable overhead price variance = $2,000 F
Variable overhead efficiency variance = $4,000 U
Explanation:
Please see attachment.
Answer:
flows of material, information, and knowledge
Explanation:
In simple words, functional areas refers to the different divisions in an organisation made by the top management so that different task can be performed separately by different expert employees. For example all the employees in sales division will be grouped together so that all activities related to sales can be performed efficiently.
However such a framework can often lead to problems in operations due to different objective of every division, therefore, the top management have to make sure that all the activities could be coordinated for the ultimate benefit of the organisations.
Hence organisations use tools such as inventory control techniques, information and knowledge expertise to coordinate and monitor the activities of different departments.
Answer:
The mortgage interest amount will be "Zero (0)".
Explanation:
A property to pay. Unless the apartment is started renting for 15 days or more in one year as well should not be used for private purposes for even more of some
(1) 14 days as well as
(2) 10% of the total rentals days, the apartment shall be considered as rental home.
Gross income = $7000
Now,
![Total \ expenses = (2500+9000+2400+1000+7500) - personal \ deduction[(2500+9000+2400+1000+7500)\times \frac{13}{100} ]](https://tex.z-dn.net/?f=Total%20%5C%20expenses%20%3D%20%20%282500%2B9000%2B2400%2B1000%2B7500%29%20-%20personal%20%5C%20deduction%5B%282500%2B9000%2B2400%2B1000%2B7500%29%5Ctimes%20%5Cfrac%7B13%7D%7B100%7D%20%5D)
On putting the values, we get
⇒ 
⇒ 
And, Net rental loss will be:



So that the Mortgage interest itemized will be "0"
.
Your total medical expenses, including premiums, must surpass 7.5 percent of your adjusted gross income to be deductible.
In this case, take his AGI and multiply by 7.5%. subtract that amount from the total medical expenses and you will have the amount that is deductible from his taxes.