Answer:
its total assets equal to $510 million,
Explanation:
Total assets = Loans + Bonds + Reserves
= $400 million + $80 million + $30 million
= $510 million
Therefore, its total assets equal to $510 million,
Answer: Checking for conflicts/Incompatibility among the competitive strategies of the company different business.
Explanation:
This will be a waste of effort and resources because the business are different there strategies are bound to be different, trying to reconcile different strategies for different business is uncalled for and not necessary.
Ranking the performance prospect of the business, accessing the competitive strength of each busines the company has diversity into, evaluation the prospective advantage of cross busines strategic fits along the value chain of the company's various busines, checking whether the company's resources meets the current requirements of it's business line up will all help to improve the company's performance.
Answer:
<em>B. Yes, although it may be breached in most states if there is a court order to do so.</em>
Explanation:
<em>Duty of confidentiality is a provision that has been put in place in most states, to enable clients open up freely if they need help. This allows professionals to take whatever actions necessary to carry out full service delivery when helping the client. </em>Some of these details include health status, a client-lawyer case story, a social media's access to users' personal details, etc. The law prohibits professionals from disclosing information made available to them by the client to a third party. This duty is held by many professional bodies like the medical body, legal body, among others. <em>This duty can be broken by law in situations where the client sues the professional, or when there is a legal court order to do so</em>.
Answer:
A. 12.1%
B. 8.9%
Explanation:
a. Calculation for What is the company's new cost of equity
Using this formula
New cost of equity=Cost of capital+[(Cost of capital- Debt interest rate ) *(Debt-equity ratio)*(1)]
Let plug in the formula
New cost of equity=[0.089+[(0.089-0.057)*(1)*1]
New cost of equity=[0.089+0.032*(1)*1]
New cost of equity=[0.121*(1)*1]
New cost of equity=0.121*100
New cost of equity=12.1%
Therefore the company's new cost of equity will be 12.1%
b. Calculation for What is its new WACC
Particular Weight Cost Weighted cost
Equity 0.5000 *12.1% = 0.0605
Debt 0.5000 * 5.7% =0.0285
WACC =0.089*100
WACC =8.9%
(0.0605+0.0285)
Therefore the new WACC will be 8.9%