Answer:
Consider the following calculations. The answer is $135,000.
Explanation:
Book value of inventory of acquiring company before combination = $90,000
Fair value of acquired inventory = $45,000
Amount of total inventory immediately after business combination = $90,000 + $45,000 = $135,000
Hence, answer is $135,000
Answer:
It is more profitable to continue processing.
Explanation:
Giving the following information:
A company has inventory that cost $50,000. Its scrap value is $65,000. The inventory could be sold for $150,000 if manufactured further at an additional cost of $80,000.
Sell for scrap= 65,000 - 50,000= 15,000
Continue processing= 150,000 - 80,000 - 50,000= 20,000
Answer:
Cost Debit Credit
Work in Process inventory $574,000
Manufacturing overhead $163,000
Wages payable/Cash $737,000
<span>The slack can easily be explained as the difference between latest start (ls) and earliest start (es) of an activity.
As the above example, we can easily now calculate slack as the follow:
slack = LS - ES or LF - EF
So, the correct answer will be
LS - ES = 14 -12 = 2
or LF - EF = 20-18 = 2
So, the slack associated with this activity is 2.</span>
Answer:
<u>Monopolist competition</u>.
Explanation:
The market structure of monopolistic competition occurs when there are several companies offering similar products, which even though substitute products cannot be considered perfect substitutes. Monopolistic competition is characterized when in the market there are many sellers competing for a higher market position of some product or sector. This type of monopolistic competition is characterized by free entry to other companies, which makes it increasingly competitive in the pursuit of customer preference.