Answer:
Job 765 Job 766
Direct material $5,670 $8,900
Direct labor $3,500 $4,775
Overhead $5,400 $8,800
(27*200) (44*200)
Total Job cost $14,570 $22,475
b) Cost per unit = Total job cost/unit produced
Job 765 = $14,570/152 units
Job 765 = 95.86
Job 766 = $22,475/250 units
Job 766 = 89.90
<h2>
Clarify the assignment would be the first step john should take to increase Kerry's responsibilities.</h2>
Explanation:
Option A: If a new work is assigned or an additional work is assigned, it is necessary to first explain about the new responsibility and clarify about the assignment. This would ensure Kerry to continue the work smoothly.
Option B: Feedback is always welcome but this is not the first step to add responsibilities.
Option C: Notifying others is the responsibility of John and not Kerry. So this choice is invalid.
Option D: Accountability though it is mandatory comes only in the closure part.
Try making discount to 5% they will have to pay just a little more for what they are buying. Try moving the payment to 822,000 so you can save the 441 dollars.
Answer: $207.45
Explanation:
The latest date that Josephine should have filed her taxes by was April 15th 2019.
She instead waited till December 12, 2019.
9 partial and full months have passed since that time so her penalty will be for 9 months.
Penalty is 5% of the balance due:
= 461 * 5% * 9
= $207.45
Answer:
$5,000 increase
Explanation:
As Martha has the main home in Houston and in the current year she rented it for only 10 days, this means that house is rented for less than 14 days and will be still treated as her personal residence, therefore, no deduction will be available for Martha against her rental income. Martha's Adjusted gross income will be increased by an amount of $5,000.