Answer:
There are at least 2 opportunity costs associated with of letting your colleague have another month:
- if you invested in the oil-well venture, you could have earned $5,100 x 36% = $1,836 in one year
- if you invested in the new IT stock, you could have earned $5,100 x 48% = $2,448 in one year
You could invest in one of these options, or divide your money and invest in both options, e.g. invest $2,000 in the oil company and $3,000 in the IT company. Each different investment proportion results in a different opportunity cost.
Explanation:
Opportunity costs are the benefits lost or extra costs associated to carrying out an investment or activity instead of another alternative. Sometimes you might have several opportunity costs for one investment, e.g. invest in the IT company which is risky, invest in corporate bonds which is less risky or invest in US securities which is a safe investment.
Answer: See explanation
Explanation:
1. Dr Deferred revenue 2,000
Cr. Rent revenue 2,000
2 Dr. Insurance expense 6,600
Cr. Prepaid insurance 6,600
3 Dr Salaries expense 3,000
Cr Salaries payable 3,000
4 Dr Interest expense 250
Cr Interest payable 250
5 Dr Supplies expense 3,900
Cr Supplies. 3900
N. B:
Rent revenue for December was calculated as:
= $4,000 x 1/2
= $2,000
Insurance expense for the current year was calculated as:
= $13,200 x 6/12
= $6,600
Interest expense:
= $15,000 x 10% x 2/12
= $15000 × 0.1 × 2/12
= $250
Supplies expense:
= $1,000 + $3,400 - $500
= $3,900
This is possible because both products have the same allocation of raw materials, costs, and labor. <span> There wouldn't be any conflict with the change. </span><span> In business, this is called joint product. </span><span>This has been a business practicality measure for better costs planning and production. </span>
If this is the whole problem:
<span>A trucking company is hired to deliver 125 lamps for $12 each. The company agrees to pay $45 for each lamp that is broken during transport. If the trucking company needs to receive a minimum payment of $1365 for the shipment to cover their expenses, find the maximum number of lamps they can afford to break during the trip.
My answer is 3 lamps.
125 lamps * 12 each = 1,500 total revenue
</span>
Minimum revenue: 1,365
1,500 - 1,365 = 135 excess from minimum revenue.
135 ÷ 45 charge of broken lamp = 3 lamps.
The company can afford to break a maximum of 3 lamps w/o falling below its minimum payment.